Jakoben terörün ve Jakoben temsil anlayışının 1789 Fransız ve 1917 Rus devrimlerinin radikal dönemlerindeki rolü
The role of Jacobin terror and the Jacobin understanding of representation in the radical phases of the 1789 French and 1917 Russian revolutions
  1. Tez No: 970052
  2. Yazar: ASİYE MELEK DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ÇIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Fransız ve Rus devrimleri farklı tarihsel koşullarda ve ideolojik bağlamlarda ortaya çıkmış iki devrimdir ve ılımlı dönemden radikal döneme geçiş bağlamında devrimci yörüngeleri paralel olan devrimlerdir. Fransız devriminin radikal döneminin temsilcileri olan Fransız jakobenleri ile 1917 Rus devriminin radikal döneminin temsilcileri olan Bolşevikler, farklı ideolojik hedeflere ve felsefi dayanaklara sahip olmalarına rağmen, hedeflerine ulaşmak için hayata geçirdikleri uygulamalar ve yöntemler açısından benzerlik göstermişlerdir. Çalışma, her iki devrimin radikal aşamalarında devrimci şiddetin politik ve ideolojik temellerine odaklanarak, devrimci şiddete yol açan ortak bir ideolojik temelin varlığını ortaya koymaktadır. Bu noktada çalışma, Bolşeviklerin Fransız Jakobenlerin temsil anlayışını benimsediğini vurgulamakta ve bu anlayışın Jakobenlerin ve Bolşeviklerin devrimci şiddetinde oynadığı rolü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The French and Russian revolutions were two revolutions that emerged under different historical conditions and ideological contexts, and their revolutionary trajectories were parallel in the context of the transition from a moderate period to a radical period. The French Jacobins, who represented the radical period of the French Revolution, and the Bolsheviks, who represented the radical period of the 1917 Russian Revolution, despite having different ideological goals and philosophical foundations, showed similarities in terms of the practices and methods they implemented to achieve their goals. The study focuses on the political and ideological foundations of revolutionary violence in the radical phases of both revolutions, revealing the existence of a common ideological basis that led to revolutionary violence. At this point, the study emphasizes that the Bolsheviks adopted the representative understanding of the French Jacobins and examines the role this understanding played in the revolutionary violence of the Jacobins and Bolsheviks.