Okul öncesi çocukların matematiği sevme durumları, ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımları ve matematik inançlarının çocukların matematiksel akıl yürütme becerilerini yordayıcı etkilerinin incelenmesi
An examination of preschool children's sevme durumlari of mathematics, parents' participation in mathematics activities, and mathematical beliefs as predictors of children's mathematical reasoning skills
  1. Tez No: 970050
  2. Yazar: FİLİZ BAYUTMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KARAKUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; çocukların matematiği sevme durumlarının, ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımlarının ve ebeveynlerin matematik inançlarının okul öncesi çocuklarının matematiksel akıl yürütme becerilerini yordayıcı rolünü incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Bingöl il merkezinde bulunan MEB anaokuluna devam eden 60-66 aylık 300 çocuk ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Çocuk Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu”,“Erken Matematik Ölçeği (EMÖ)”,“Çocuklar için Matematiği Sevme Ölçeği (ÇMSÖ)”ve“Erken Matematiksel Akıl Yürütme Becerileri Değerlendirme Aracı”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre ebeveynlerin matematik katılımları ile ebeveynlerin matematik inançları anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çocukların matematiksel akıl yürütme becerileri ile ebeveynlerin matematik katılımları anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin matematik etkinliklerine katılımları çocukların matematiksel akıl yürütme becerilerini anlamlı yordadığı tespit edilmiştir. Çocukların matematiği sevme durumları, ebeveynlerin matematik etkinlilklerine katılımları ve ebeveynlerin matematik inançları çocukların akıl yürütme becerileri ile anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of children's mathematics liking status, parental involvement in mathematics-related activities, and parents' mathematical beliefs on preschool children's mathematical reasoning skills. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 300 children aged 60–66 months attending public preschools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Bingöl during the 2024–2025 academic year, along with their parents. Data were collected using the Child Personal Information Form, Parent Personal Information Form, Early Mathematics Assessment (EMA), Mathematics Liking Scale for Children (MLSC), and the Early Mathematical Reasoning Skills Assessment Tool. The findings revealed that there was a significant relationship between parents' involvement in mathematics activities and their mathematical beliefs, as well as between parental involvement and children's mathematical reasoning skills. Furthermore, it was found that parents' participation in mathematics-related activities significantly predicted children's mathematical reasoning abilities. A significant relationship was also identified among children's mathematics liking status, parents' mathematical beliefs, and parental involvement with children's reasoning skills.