Kanin diş distalizasyonunda kuvvet kolu uygulanmasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of power arm application in canine distalization
- Tez No: 970062
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ARICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Split-mouth olarak dizayn edilen bu çalışmaya üst birinci premolar diş çekimli ve moderate ankraj gereksinimi olan 16 birey dahil edilmiştir. Seviyeleme ve sıralama sonrası 0,019 x 0,025 inç paslanmaz çelik ark teli üzerinde kanin distalizasyonu gerçekleştirilmiştir. Molar ve kanin dişlerde kuvvet kolları içeren araştırma tarafında iki kuvvet kolu arasından Nİ-Ti kapalı yay aracılığıyla 150 g distalizasyon kuvveti uygulanmıştır. Kontrol tarafında ise molar ve kanin dişlerin kancaları arasında Ni-Ti kapalı yay ile 150 g kuvvet uygulanmıştır. Distalizasyon başlangıcı, distalizasyonun 1., 2. ve 3. ayında kayıtlar alınmıştır. Alınan kayıtlardan elde edilen üç boyutlu dijital ortodontik modeller üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılmıştır.Bu çalışmada elde edilen 3 aylık kümülatif veriler değerlendirildiğinde, kanin diş distalizasyon miktarı, birinci molar dişin ankraj kaybı, kanin dişin rotasyon ve devrilme derecesi kontrol grubunda çalışma grubuna göre isatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla bulunmuştur (p<0,05).Kanin ve molar dişlere yerleştirilen kuvvet kolları arasında distalizasyon kuvveti uygulanması rotasyon ve devrilme gibi yan etkileri azaltarak kanin dişin paralel hareketinin sağlanmasında etkili bir mekaniktir. Bu sistem molar dişlerdeki ankraj kaybını da azaltıcı bir etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This split-mouth study included 16 individuals who had maxillary first premolar extractions and required moderate anchorage. After leveling and alignment, canine distalization was performed on a 0.019 x 0.025 inch stainless steel archwire. On the study side, which included power arms on molars and canines, 150 g distalization force was applied between the two power arms with a Ni-Ti closed spring. On the control side, 150 g force was applied between the hooks of molars and canines with a Ni-Ti closed spring. Records were taken at the beginning of distalization, at the 1st, 2nd and 3rd months of distalization. Angular and dimensional measurements were made on three-dimensional digital orthodontic models obtained from the records. When the 3-month cumulative data obtained in this study were evaluated, the amount of canine tooth distalization, anchorage loss of the first molar tooth, and the degree of rotation and tipping of the canine tooth were found to be statistically significantly higher in the control group than in the study group (p<0.05). The application of distalization force between the power arms placed on the canine and molar teeth is an effective mechanic in providing parallel movement of the canine tooth by reducing side effects such as rotation and tipping. This system also has a reducing effect on anchorage loss in the molar teeth.