Burun tıkanıklığı olan hastalarda nazalis kas kalınlığının değerlendirilmesi ve nose skoru ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of nasalis muscle thickness in patients with nasal obstruction and its relationship with nose score
- Tez No: 970063
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZGÜR BİÇER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA HALICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, burun tıkanıklığı şikayeti bulunan hastalarda musculus nasalis'in transvers parçasındaki kalınlık değişikliklerinin semptom şiddetiyle olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, en az üç aydır burun tıkanıklığı yaşayan ve 18 yaş üzeri olan toplam 128 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, burun tıkanıklığı tarafı, NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) skorları kaydedilmiştir. Her iki nazalis kasının kalınlık ölçümleri ultrasonografi ile kaydedilmiştir. Hastalar, NOSE skorlarına göre hafif (5–25), orta (30–50), ciddi (55–75) ve ileri düzey (80–100) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Elde edilen verilere göre, NOSE skoru arttıkça hem sağ hem de sol nazalis kası pars transversa kalınlıklarında anlamlı artış izlenmiştir.(sağ: r = 0,291, p = 0,0008; sol: r = 0,403, p < 0,0001). Tek taraflı burun tıkanıklığı olan hastalarda, tıkalı olmayan taraftaki nazalis kası pars transversa daha kalın ölçülmüştür. (sağ: p = 0,0007; sol: p = 0,0343) Erkek hastalarda nazalis kası pars transversa kalınlıklarının kadınlara göre daha fazla olduğu bulunmuştur. (sağ: p = 0,0001; sol: p = 0,0075). Çalışmamızda, nazalis kas pars transversa kalınlığındaki artışın, burun tıkanıklığı şiddetiyle ilişkili olduğu görülmüştür. Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar, şikayetlerini azaltmak amacıyla burun pasajlarını açmaya yönelik mimik kaslarını kullanıyor olabileceği düşünülmüştür. Kas kalınlık artışının her iki tarafta da görülmesinin, yüz mimik kaslarının genellikle iki taraflı kullanılıyor olmasından kaynaklanabileceği öngörülmüştür. Burun tıkanıklığı şiddeti arttıkça, hastaların yüz mimiklerini daha sık kullandığı ve buna bağlı olarak nazal kas aktivitesinin arttığı düşünülmektedir. Çalışmamızda da bu durumu destekler şekilde, NOSE skoru arttıkça her iki taraf nazalis kas pars transversa kalınlığında anlamlı artış gözlenmiştir.Özellikle tıkalı olmayan taraftaki kas hipertrofisinin, artmış hava akımının nazal valv bölgesinde oluşturduğu negatif basınca karşı olduğu düşünülebilir. Sonuç olarak, çalışmamız, burun tıkanıklığını değerlendirmede yalnızca anatomik değil, fonksiyonel yapıların da dikkate alınması klinik açıdan önemli olabilir. Nazal kaslara yönelik yapılacak çalışmalar, burun tıkanıklığı tedavi modellerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the changes in the thickness of the transverse part of the musculus nasalis in patients with nasal obstruction and the relationship between these changes and the severity of symptoms. A total of 128 patients over the age of 18 who had been experiencing nasal obstruction for at least three months were included in the study. The patients' demographic data, side of nasal obstruction, and NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) scores were recorded. The thickness of both nasalis muscles was measured using ultrasonography. Based on their NOSE scores, patients were divided into four groups: mild (5–25), moderate (30–50), severe (55–75), and extreme (80–100). According to the data obtained, as the NOSE score increased, there was a significant increase in the thickness of both the right and left nasalis muscles (right: r = 0.291, p = 0.0008; left: r = 0.403, p < 0.0001). In patients with unilateral nasal obstruction, the transverse part of the nasalis muscle on the non-obstructed side was measured to be thicker (right: p = 0.0007; left: p = 0.0343). It was found that male patients had greater nasalis muscle thickness than female patients (right: p = 0.0001; left: p = 0.0075). In our study, the increase in the thickness of the transverse part of the nasalis muscle was found to be associated with the severity of nasal obstruction. Patients with nasal obstruction may be using their facial mimic muscles to open up nasal passages in an effort to alleviate their symptoms. The observation that the muscle thickness increased on both sides may be due to the fact that facial mimic muscles are generally used bilaterally. As the severity of nasal obstruction increases, it is thought that patients use facial expressions more frequently, which in turn increases nasal muscle activity. In line with this, our study also showed a significant increase in the thickness of the transverse part of the nasalis muscle on both sides as the NOSE score increased. The hypertrophy of the muscle on the non-obstructed side, in particular, may be a response to the negative pressure generated in the nasal valve region by increased airflow. In conclusion, our study suggests that not only anatomical but also functional structures should be considered in the evaluation of nasal obstruction. Further studies focusing on nasal muscles may contribute to the diversification and development of treatment models for nasal obstruction.