Endonezya'nın batı bölgesindeki geleneksel cami mimarisine yerel kültürün etkisi
The influence of local culture on traditional mosque architecture in the western region of Indonesia
  1. Tez No: 970086
  2. Yazar: NURUL HIDAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması ile, Endonezya'nın Batı bölgesindeki geleneksel cami mimarisinin plan tipolojisi ve formunun yerel kültüründen kaynaklanan etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu tez araştırmasının öncelikle olan amacı, tarihsel süreçte, yerel koşullar altında oluşan ve aynı zamanda erken dönem cami mimarisinin bir ifadesi olarak kullanılabilecek Batı Endonezya'daki geleneksel camilerin bir tipolojisini elde etmektir. Bu ise, bir yandan gelecekteki yeni cami tasarımları ve araştırmaları için bir referans olabilecekken, diğer yandan yerel mimari değerlerini keşfetmeyi sağlayacak, bu karakteristik özelliklerin, o dönemdeki toplumun ve yerel kültürün yapı inşasıyla ilgili nasıl bir rol oynadığını anlamamızı mümkün kılabilecektir. Diğer yandan Tipolojiyi belirlemenin doğal süreci olarak, yapılacak çalışma belirli ölçüde tarihi geleneksel cami yapılarını belgeleme faaliyetlerini de içermesi beklenmektedir. Böyle bir dökümantasyon çalışması ile tarihi öneme sahip ancak henüz korunamamış olan yapıların tescillenerek korunabilmesine ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasına da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the influence of the plan typology and form of traditional mosque architecture in the Western region of Indonesia, originating from local culture. The primary aim of this thesis research is to obtain a typology of traditional mosques in Western Indonesia, which were formed under local conditions in the historical process and can also be used as an expression of early mosque architecture. This will be a reference for future new mosque designs and research, while on the other hand, it will enable us to discover local architectural values, and it will enable us to understand how these characteristic features played a role in the construction of the society and local culture of that period. On the other hand, as a natural process of determining the typology, the study to be carried out is expected to include the documentation activities of historical traditional mosque structures to a certain extent. Such a documentation study will also help to register and protect structures that have historical importance but have not yet been preserved and to transfer cultural heritage to future generations.