Cevherī'nin Kitābu Mevlūdı Sultāni'l-Enbiyā adlı eseri (şekil, içerik Ve söz varlığı incelemesi)
Cevherī's Kitābu Mevlūdı Sultāni'l-Enbiyā (form, content and word presence inspection)
- Tez No: 970137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Eski Anadolu Türkçesi'nin son dönemine ait olan“Kitabu Mevlūdı Sultāni'l-Enbiyā”adlı eser Cevheri tarafından Hicri 895(Miladi 1490) yılında yazılmıştır. Eserde mevlid ve mevlid türünden kısaca bahsedildikten sonra eserin çeviri yazısı yapılarak isim ve fiil işletme eklerinin kullanımı yönünden incelenmiştir. Eserin iki nüshası tespit edilmiştir. Çalıştığımız metin, Milli Kütüphane'de YzA 4979 numaralı harekeli nesih ile yazılmıştır. 62 varaktır. Metnin diğer nüshası Artvin'in Yusufeli ilçesi, Esenyaka Köyü'nde din görevlisi İbrahim Korkmaz'da bulunmaktadır. Çalışma ''Giriş, İnceleme, Sonuç, Transkripsiyonlu Metin, Orijinal Metin'' bölümlerinden oluşmaktadır. Eser yazıldığı dönemin dil hususiyetlerini yansıtması ve mevlid türünün Anadolu'daki yaygınlığını göstermesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The work named“Kitabu Mevlūdı Sultāni'l-Enbiyā”, which belongs to the last period of Old Anatolian Turkish, was written in 895/1490 by Cevheri. After having briefly mentioned the mawlid and type of mawlid in this work, the transcription was made and examined in terms of the use of noun and verb business suffixes. Two copies of the work have been identified. The animated text that we studied, recorded with YzA 4979 number in the National Library was written in the naskh and it has 62 leaves. The other copy of the text is found to the religious official, İbrahim Korkmaz at Esenyaka village in the Yusufeli district of Artvin. The study consists of; Introduction, Review, Conclusion, Transcription Text, Original Text; The work is important in terms of reflecting the language specialties of the period in which it was written and showing the prevalence of the mawlid type in Anatolia.