8-10 yaş grubu çocuklara uygulanan temel hareket eğitiminin fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkileri
Effects of basic movement training applied to 8-10 year old children on physical fitness parameters
  1. Tez No: 970171
  2. Yazar: ESRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı: 8–10 yaş grubundaki çocuklara uygulanan temel hareket eğitiminin, fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, nicel yöntemlerin kullanıldığı yarı deneysel bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Bingöl şehrinde Borsa İstanbul Mustafa Kemal Paşa ilkokulunda öğrenimine devam eden 32 ilkokul öğrencisiyle uygulanmıştır. Katılımcılardan 8 erkek ve 8 kız öğrenci deney grubu ve 8 erkek ve 8 kız öğrenci ise kontrol grubu olmak üzere ikişer gruba ayrılmış; deney grubundaki öğrencilere sekiz hafta boyunca, pazartesi, çarşamba, cuma günleri olmak üzere haftada üç gün temel hareket eğitimi programı uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilere ise hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmamızda, öğrencilerin fiziksel uygunluk özelliklerini belirlemek amacı ile boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), kas kuvveti (el kavrama, bacak ve sırt), kas dayanıklılığı (30 sn şınav ve 30 sn mekik) anaerobik performans (dikey sıçrama, durarak uzun atlama, anaerobik güç), sürat, çeviklik, esneklik ve dayanıklılık gibi testler uygulanmıştır. Araştırmada, ölçümler ön test ve son test olarak gerçekleştirilip, elde edilen veriler SPSS 25.0 istatiksel programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlılık düzeyini belirlemek amacıyla bağımsız örneklemler t-testi (independent samples t-test) ve gruplar içindeki değişimleri değerlendirmek amacıyla eşleştirilmiş örneklemler t-testi (paired samples t-test) uygulanmıştır. Çalışmada, DG'de hem kız hem de erkek öğrencilerde boy uzunluğu değişkeninde anlamlı artış olduğunu göstermiştir (p<0,05). Kız öğrencilerde vücut ağırlığında DG'de anlamlı artış gözlenmiş, erkek öğrencilerde ise artış yüzdesel olarak KG'ye göre daha yüksek bulunmuştur (p>0,05). Her iki grupta da VKİ'de anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir (p>0,05). Kuvvet parametrelerinde DG'de el kavrama, bacak ve sırt kuvvetlerinde anlamlı gelişim sağlanırken, KG'de bu değişim gözlenmemiştir (p<0,05). Anaerobik performans ölçümlerinde, DG'de durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve anaerobik güç değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar görülmüş, KG'de sınırlı ve düşük yüzdesel değişimler saptanmıştır (p<0,05). Sürat testlerinde DG'de hem kız hem erkek öğrencilerde anlamlı iyileşme sağlanmış; çeviklik ölçümlerinde ise yalnızca kız öğrencilerde grup içi artış anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Esneklik ve dayanıklılık testlerinde, DG'de mekik koşusu ve esneklik ölçümlerinde pozitif gelişim gözlemlenirken, KG'de anlamlı değişim tespit edilmemiştir (p<0,05). Sonuç olarak, temel hareket eğitimi programı 8–10 yaş grubu çocukların kuvvet, anaerobik performans, sürat, esneklik ve dayanıklılık parametrelerinde anlamlı gelişim sağlamıştır. Bu bulgular, planlı ve düzenli temel hareket eğitimi uygulamalarının çocuklarda fiziksel uygunluk ve sağlıklı bedensel gelişim açısından etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of basic movement training applied to children aged 8–10 on physical fitness parameters. The research was carried out in a quasi-experimental design using quantitative methods. The study was conducted in the 2023–2024 academic year with 32 primary school students studying at Borsa İstanbul Mustafa Kemal Paşa Primary School in Bingöl. Among the participants, 8 boys and 8 girls were assigned to the experimental group and 8 boys and 8 girls to the control group, forming two groups. The students in the experimental group participated in a basic movement training program for eight weeks, three days a week (Monday, Wednesday, and Friday), while no intervention was applied to the students in the control group. In our study, in order to determine the physical fitness characteristics of the students, tests such as height, body weight, body mass index (BMI), muscular strength (handgrip, leg, and back strength), muscular endurance (30-second push-up and 30-second sit-up), anaerobic performance (vertical jump, standing long jump, anaerobic power), speed, agility, flexibility, and endurance were applied. In the research, the measurements were conducted as pre-test and post-test, and the data obtained were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software. To determine the level of significance in comparisons between groups, an independent samples t-test was applied, and to evaluate the changes within groups, a paired samples t-test was conducted. In the study, significant increases in height were observed in both male and female students in the experimental group (EG) (p<0.05). Among female students, a significant increase in body weight was detected in the EG, whereas in male students, the increase was higher in percentage compared to the control group (CG), although not statistically significant (p>0.05). No significant changes were found in BMI in either group (p>0.05). In strength parameters, significant improvements were observed in handgrip, leg, and back strength in the EG, while no such changes were found in the CG (p<0.05). Regarding anaerobic performance, statistically significant increases were found in standing long jump, vertical jump, and anaerobic power in the EG, whereas only limited and low-percentage changes were observed in the CG (p<0.05). In speed tests, both male and female students in the EG showed significant improvement, while in agility measurements, significant within-group improvement was found only among female students (p<0.05). In flexibility and endurance tests, positive improvements were observed in shuttle run and flexibility in the EG, whereas no significant changes were found in the CG (p<0.05). In conclusion, the basic movement training program provided significant improvements in strength, anaerobic performance, speed, flexibility, and endurance parameters of children aged 8–10. These findings indicate that planned and regular basic movement training is effective for enhancing physical fitness and supporting healthy physical development in children.