Formulation and characterization studies of make-up remover balm formulations containing hemp seed oil
Kenevir tohumu yağı içeren makyaj temizleme balsamının formülasyon ve karakterizasyon çalışmaları
  1. Tez No: 970181
  2. Yazar: İLAYDA KUMRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YAŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Kenevir tohumu yağı, içerdiği antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip biyoaktif bileşenler sayesinde sağlık ve kozmetik bilimleri alanında artan bir ilgi görmektedir. Geniş uygulama yelpazesi, bu bileşenin terapötik ve kozmetik formülasyonlardaki önemini giderek daha fazla ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, kenevir tohumu yağı içeren bir makyaj temizleme balmı geliştirmek ve bu ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinden kalite, stabilite ve genel performansını değerlendirmektir. Yağ bazlı temizleme balmları, uzun süre kalıcı ve suya dayanıklı makyaj ürünleri ile güneş koruyucularını cilt yüzeyinden etkin bir şekilde uzaklaştırmak amacıyla formüle edilir; genellikle cilde nazikçe masaj yaparak uygulanır ve cilt ısısıyla temas ettiklerinde sıvı hale geçerek kirleri çözerler. Bu çalışmada geliştirilen formülasyonlar; kenevir tohumu yağı ile birlikte emülsiyonlar, mumlar, yağ alkolleri, koruyucular ve diğer fonksiyonel yardımcı maddeleri içermektedir. Seçilen bu bileşenler, cilt sıcaklığında yumuşayarak kolay uygulanabilir ve nazik bir temizlik sağlayan bir balm elde etmek amacıyla belirlenmiştir. Formülasyon sürecinin ardından, ürünlerin organoleptik özellikleri, stabilite ve dermatolojik uyumluluğun değerlendirilmesine yönelik in vivo yama testi gibi karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Test edilen formülasyonlar arasında, F10 numaralı formülasyon, faz ayrışması göstermemesi, yüksek fiziksel stabilite ve olumlu duyusal özellikleriyle en başarılı formülasyon olarak öne çıkmıştır. Bu tez çalışması, kenevir tohumu yağı içeren makyaj temizleme balmı geliştirilmesine ve değerlendirilmesine yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Elde edilen bulguların literatüre katkı sağlaması ve kenevir tohumu yağının kozmetik ürünlerde daha geniş bir uygulama alanına sahip potansiyel bir bileşen olarak değerlendirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Hemp seed oil has garnered increasing attention in the fields of health and cosmetic science due to its rich composition of bioactive compounds with antioxidant and anti-inflammatory properties. Its diverse range of potential applications underscores its growing relevance in therapeutic and cosmetic formulations. The primary objective of this thesis is to develop a make-up removal balm incorporating hemp seed oil and to evaluate the quality, stability, and overall performance of the product through a comprehensive assessment of its physical and chemical properties. Oily cleansing balms are specifically formulated to remove long-wear and water-resistant make-up products as well as sunscreens, and are typically applied through gentle massage onto the skin, where they liquefy and lift away impurities.The formulations developed in this study contain hemp seed oil in combination with a blend of emollients, waxes, fatty alcohols, preservatives, and other functional excipients. These ingredients were selected to create a balm that softens upon contact with skin temperature, facilitating effective and gentle cleansing. Following formulation, a series of characterization studies were conducted, including evaluations of organoleptic properties, pH, stability testing, and an in vivo patch test to assess dermatological compatibility. Among the tested formulations, the formulation F10 demonstrated superior performance, exhibiting no phase separation, high physical stability, and overall favorable sensory characteristics. This study presents an innovative approach to the formulation and evaluation of hemp seed oil-based make-up remover balms. It is anticipated that the findings will contribute to the existing body of literature and support the broader application of hemp seed oil in cosmetic formulations, highlighting its potential as a valuable component in skincare product development.