Development of an advanced bioadhesive hydrogel-based drug delivery system for ocular surface squamous neoplasia
Oküler yüzey skuamöz hücre neoplazisine yönelik ileri biyoadezif hidrojel esaslı ilaç salım sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 970180
  2. Yazar: EZGİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyotıp ve Sağlık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Oküler yüzey skuamöz neoplazisi (OYSN), kornea ve konjonktivayı etkileyen, sıklıkla tekrarlayan ve görme kaybına yol açabilen malign bir tümör grubudur. Topikal damlalar ve enjeksiyonlar gibi mevcut tedavi yöntemleri, düşük biyoyararlanım, sık uygulama gerekliliği, hasta konforunun azalması ve potansiyel yan etkiler gibi sınırlamalara sahiptir. Bu nedenle, kontrollü ilaç salımı sağlayan ve hasta uyumunu artıran yeni nesil ilaç taşıma sistemlerine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu tez kapsamında, IFN-α2b'nin oküler yüzeye lokal salımını sağlamak amacıyla biyoadeziv bir hidrojel bazlı ilaç taşıma sistemi geliştirilmiştir. Hidrojel, yapışkanlığı artırmak için dopamin ile konjuge edilen hyaluronik asit (HA) kullanılarak sentezlenmiş, biyouyumluluğu ve terapötik etkinliği artırmak amacıyla deselülarize insan amniyotik membranı (HAM) ile desteklenmiştir.Hidrojelin karakterizasyonu, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), UV–Vis spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), şişme ve bozunma testleri ile sıkıştırma ve ex vivo adezyon analizlerini içerecek şekilde kapsamlı olarak gerçekleştirilmiştir. Hücre uyumluluğu, ISO 10993-5 standardına uygun olarak 3T3 fibroblast ve A549 epitel hücrelerinde doğrudan ve dolaylı MTT testleri ile değerlendirilmiştir. İlaç salım performansı öncelikle sığır serum albümini (BSA) ile optimize edilmiş, ardından IFN-α2b salımı ELISA yöntemiyle nicel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen hidrojelin sürdürülebilir protein salımı sağladığını, oküler dokuya güçlü bir şekilde yapıştığını ve mükemmel hücre uyumluluğu gösterdiğini ortaya koymuştur. Genel olarak, bu sistem OSSN tedavisi için invaziv olmayan, kontrollü ve biyouyumlu bir yaklaşım sunmakta olup klinik uygulamalara geçiş açısından yüksek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Ocular surface squamous neoplasia (OSSN) is a malignant tumor group that affects the cornea and conjunctiva, often recurring and potentially leading to vision loss. Current treatments, including topical drops and injections, are limited by low bioavailability, frequent administration, patient discomfort, and potential side effects. Thus, there is a growing need for next-generation delivery systems that ensure controlled drug release and improved patient comfort. Therefore, there is an increasing demand for next-generation drug delivery systems that offer sustained release and improved compliance. In this thesis, a bioadhesive hydrogel-based drug delivery system was developed for IFN-α2b delivery to the ocular surface. The hydrogel was synthesized using hyaluronic acid, conjugated with dopamine to enhance adhesion, and supplemented with decellularized human amniotic membrane (HAM) to improve biocompatibility and therapeutic performance. Comprehensive characterization was performed, including Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), UV–Vis spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), swelling and degradation assays, as well as compression and ex vivo adhesion tests. Cytocompatibility was assessed according to ISO 10993-5 using direct and indirect MTT assays on 3T3 fibroblasts and A549 epithelial cells. Drug release performance was first evaluated with bovine serum albumin (BSA), then quantified for IFN-α2b via ELISA. The results confirmed that the developed hydrogel provides sustained protein release, strong adhesion to ocular tissue, and excellent cytocompatibility. Overall, this system offers a non-invasive, controlled, and biocompatible approach for OSSN therapy, with high potential for clinical translation.