Pediatrik ve erişkin sol ventrikül destek cihazı (LVAD) hastalarında driveline enfeksiyon oranlarının karşılaştırılması ve risk faktörlerinin analizi
Comparison of driveline infection rates and risk factor analysis in pediatric and adult left ventricular assist device (LVAD) patients
- Tez No: 970184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SABİT KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sol ventrikül destek cihazları (LVAD) ileri evre kalp yetmezliği tedavisinde gerek kardiyak transplantasyona köprü gerekse kalıcı tedavi seçeneği olarak vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. Ancak teknolojideki ilerlemelere rağmen driveline enfeksiyonları (DLI) en sık ve ciddi komplikasyonlardan biri olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, pediatrik ve erişkin LVAD hastalarında DLI insidansı ile risk faktörlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2013–2025 yılları arasında izole LVAD implantasyonu uygulanan toplam 137 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar 34 pediatrik (≤17 yaş) ve 103 erişkin (≥18 yaş) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Enfeksiyon oranları, evrelemeleri, cilt altı yağ doku kalınlığı ve driveline'ın cilt altı seyir mesafesi BT ve MR görüntüleme ile ölçüldü. Ek olarak yoğun bakım yatış süresi ve eşlik eden hastalıkların enfeksiyon gelişimine etkisi analiz edildi. Bulgular: DLI insidansı erişkin grupta %41,7 pediatrik grupta %35,3 olarak saptandı. Her iki grupta da en sık izole edilen etken gram pozitif koklar oldu. Erişkinlerde cilt altı yağ doku kalınlığı anlamlı düzeyde yüksek saptanırken (17,9 ± 7,3 mm), driveline'ın cilt altındaki uzunluğu gruplar arasında benzerdi. Özellikle erişkin hastalarda diyabet gibi komorbiditelerin enfeksiyon riskini artırdığı görüldü. Sonuç: Driveline enfeksiyonları, hem pediatrik hem erişkin LVAD hastalarında önemli bir klinik sorundur. Elde edilen veriler, enfeksiyonların yalnızca bakım kalitesiyle değil anatomik yapı ve hasta özelindeki faktörlerle de yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuk hastalarda ebeveyn gözetimi ve sıkı hijyen kurallarına rağmen enfeksiyon oranlarının düşük olmaması DLI'nın çok faktörlü bir komplikasyon olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Left ventricular assist devices (LVADs) have become an indispensable option in the treatment of advanced heart failure, serving both as a bridge to cardiac transplantation and as a destination therapy. Despite technological advancements, driveline infections (DLIs) remain among the most common and serious complications. This study aims to compare the incidence and risk factors of DLIs in pediatric and adult LVAD recipients. Materials and Methods: A total of 137 patients who underwent isolated LVAD implantation between 2013 and 2025 were retrospectively evaluated. The patients were divided into two groups: 34 pediatric patients (≤17 years) and 103 adult patients (≥18 years). Infection rates and stages, subcutaneous fat thickness, and the intradermal course length of the driveline were measured using CT and MRI imaging. Additionally, the impact of ICU stay duration and comorbidities on infection development was analyzed. Results: The incidence of DLI was 41.7% in the adult group and 35.3% in the pediatric group. Gram-positive cocci were the most commonly isolated pathogens in both groups. Subcutaneous fat thickness was significantly higher in adults (17.9 ± 7.3 mm), while the subcutaneous length of the driveline was similar between groups. Comorbidities such as diabetes were found to increase the risk of infection, particularly in adult patients. Conclusion: Driveline infections represent a significant clinical problem in both pediatric and adult LVAD patients. The findings suggest that DLIs are closely related not only to the quality of care but also to anatomical and patient-specific factors. The persistence of notable infection rates in children, despite caregiver supervision and strict hygiene protocols, supports the notion that DLIs are multifactorial complications.