Santral cevherin mikrocerrahi anatomisi ve vaskülarizasyonunun lif disseksiyonu tekniği ile gösterilmesi
Microsurgical anatomy and vascularization of the central core demonstrated by the fiber dissection technique
  1. Tez No: 970204
  2. Yazar: KÜBRA GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, DOÇ. DR. LÜTFİ ŞİNASİ POSTALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Santral cevher serebrumun merkezini oluşturan lokalizasyonda insular korteks ile supratentoriyal ventriküllerin lateral duvarı arasında kalan bölgede yer alır. Bu çalışmada amacımızım santral cevherin anatomisini ve vaskülarizasyonunu lif disseksiyonu ile inceleyerek nöroanatomikal ve nöroşirurujikal girişimlerde 3 boyutlu olarak anlaşılırlığını sağlamak ve cerrahi yaklaşımlarda oryantasyonun arttırılmasına yardımcı olmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma silikon enjeksiyonlu serebrumlar üzerinde cerrahi mikroskop altında lif mikrodiseksiyonları uygulanarak yapıldı. Diseksiyonun her aşaması 3 boyutlu fotoğraf çekimi yöntemi ile görüntülendi. Bulgular: Santral cevher en yüzeyel kısmını oluşturan insular korteks limitan sulkuslarla çevrili olup, hemen derininde operkulumlara uzanan kısa asosiyasyon liflerinden oluşan ekstrem kapsül bulunur. Bir alt tabakada yerleşen eksternal kapsül; daha yüzeyel klaustrum ve altındaki üç assosiyasyon lif demetinden oluşur. Unsinat ve inferior fronto-oksipital (IFOF) fasiküller eksternal kapsül ventro-medialinde, klaustrokortikal lifler ise dorsolateralinde yerleşir. Putamen ve globus pallidus (GP) derininde internal kapsül bulunurken, kapsülün medialindeki gri madde ise – limen insula'nın hemen medialinde yer alan – olafaktör trigon arkasında ve optik traktus'un hemen önünde anterior perforan madde (APM) olarak tanımlanır. Kaudat nukleus ve talamus, santral cevherin en medial yapılarını oluşturur. Santral cevher, doğrudan beyin sapının üzerinde yer alır ve arada belirgin bir anatomik sınır olmaksızın çeşitli beyaz cevher yollarıyla beyin sapına bağlanır. Santral cevher'in besleyicilerini temel olarak APM'den santral cevhere uzanan Heubnerin rekkürren arteri (Heub.A.), orta serebral arterden kaynaklanan lentikulostriat arterler (LSA), anterior koroidal arter (A.Kor.A) ve posterior perforan maddeden santral cevhere ulaşan posterior serebral arter (PSA) oluşturur. Sonuç: Serebral hemisferlerin merkezinde konumlanan, supra- ve infratentoriyal alanlara fasiküllerle bağlanan ve yoğun arter kombinasyonları içeren santral cevher yüksek fonksiyonel yapıları barındırır. Bu kompleks nörovasküler kavşağın vasküler anatomisinin lif diseksiyon teknikleriyle ortaya konması, cerrahi öncesi ve cerrahi esnasında yapılacak planlamalarda komplikasyon riskini azaltmak açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: The central core, located in between the insular cortex and the lateral wall of the supratentorial ventricles, creates an important crossroad along the cerebrum. The aim of this study is to examine the anatomy and vascularization of the central core through fiber dissection, to provide a three-dimensional understanding in neurosurgical procedures, and to assist in improving orientation during surgical approaches. Materials and methods: This study was conducted on silicone-injected cerebral hemispheres using microsurgical fiber dissection techniques. Each stage of the dissection was documented using three-dimensional photography. Results: The insular cortex, which forms the most superficial part of the central core, is surrounded by the limiting sulci, and immediately beneath it lies the extreme capsule, composed of short association fibers extending to the opercula. The external capsule, located as a deeper layer, consists of the more superficial claustrum and three association fiber bundles beneath it. The uncinate and inferior fronto-occipital (IFOF) fasciculi are situated ventromedial to the external capsule, while the claustrocortical fibers are located dorsolaterally. The gray matter medial to the internal capsule, located medial to the limen insula, behind the olfactory trigone, and just anterior to the optic tract is defined as the anterior perforated substance (APS). The caudate nucleus and thalamus constitute the most medial structures of the central core. The central core lies directly above the brainstem and is connected to it through various white matter pathways without a distinct anatomical boundary in between. The main arterial supply of the central core consists of the recurrent artery of Heubner (Heub.A.), the lenticulostriate arteries (LSA) originating from the middle cerebral artery, the anterior choroidal artery (A.Chor.A.) extending to the central core through the APS, and the posterior cerebral artery (PCA) reaching the central core through the posterior perforated substance. Conclusion: The central core is connected to the supra- and infratentorial regions through various distinct fasciculi and contains dense arterial networks, housing highly functional structures. Revealing the vascular anatomy of this complex neurovascular junction through fiber dissection techniques is of critical importance in reducing the risk of complications during preoperative and intraoperative planning.