Leuprolide kullanan puberte prekoks tanılı kız çocuklarında QTc dispersiyonu, P dispersiyonu ve Tp-e mesafesinin deeğerlendirilmesi
Evaluation of QTc dispersion, P-wave dispersion, and Tp-e interval in girls diagnosed with central precoccigous puberty
- Tez No: 970216
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Gonadotropin salgılatıcı hormon analoğu olarak Leuprolide asetat (LA) kullanımının erişkinde ventriküler repolarizasyonda değişikliklere yol açtığı gösterilmiştir. Bu çalışmada; santral puberte prekoks tedavisi için LA kullanan 28 kız hastada, LA'nın aritmojeneze etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla tedavinin başlangıcında, 6. ve 12. aylarındaki elektrokardiyografik (EKG) parametreler karşılaştırılmış ve eş zamanlı hormon düzeyleri ile korelasyonları değerlendirilmiştir. Tedavinin 12. ayında, tedavi başlangıcına göre minimum QT aralığının ve Tp-e/QTc oranının istatistiksel olarak anlamlı derecede uzadığı (p=0,010 ve p=0,012); kalp hızının ise düştüğü (p=0,001) saptandı. Tedavinin başlangıcında ölçülen serum LH düzeyi ile maksimum QT aralığı süresi arasında (r=-0,435; p=0,021); serum TSH düzeyi ile de maksimum P dalgası süresi arasında (r=-0,471; p=0,011) negatif korelasyon saptandı. Tedavinin 6. ayında LA enjeksiyonundan 90 dakika sonra ölçülen serum LH düzeyi ile minimum QTc süresi (r=-0,408; p=0,031), Tp-e/QT oranı (r=-0,515; p=0,005) ve Tp-e/QTc oranı (r=-0,532; p=0,004) arasında; tedavinin 12. ayında ise LA enjeksiyonu öncesi ölçülen serum LH düzeyi ile maksimum QTc süresi (r=-0,462; p=0,013) ve QTc dispersiyonu (r=-0,569; p=0,020) arasında; serum FSH düzeyi ile de PR mesafesi arasında (r=-0,383; p=0,044) negatif korelasyon saptandı. Sonuç olarak çalışmamız, çocuklarda LA tedavisinin ventriküler repolarizasyonu ve atriyal depolarizasyonu yansıtan EKG parametrelerinde bazı değişikliklere yol açmakla beraber bu değişikliklerin klinik aritmi oluşturacak düzeyde olmadığını ve pediatrik popülasyonda EKG takibi yapılarak kardiyak açıdan güvenle kullanılabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
It has been shown that the usage of Leuprolide acetate (LA) as a gonadotropin-releasing hormone analog, may cause alterations in ventricular repolarization in adults. In this study, to evaluate the effects of LA on arrhythmogenesis, electrocardiographic (ECG) parameters obtained at the beginning, 6th and 12th months of the treatment were compared in 28 girls receiving LA for the treatment of central precocious puberty. Also correlations of ECG parameters with simultaneously measured hormone levels were assessed. At the 12th month of treatment, compared to the begining, the minimum QT interval and Tp-e/QTc ratio were significantly prolonged (p=0,010 and p=0,012), while heart rate significantly decreased (p=0,001). A negative correlation was observed between the basal serum LH levels and the maximum QT interval duration (r=-0,435; p=0,021), and between serum TSH levels and the maximum P-wave duration (r=-0,471; p=0,011). At the 6th month of treatment, negative correlations were detected between serum LH levels measured 90 minutes after LA injection and minimum QTc duration (r=-0,408; p=0,031), Tp-e/QT ratio (r=-0,515; p=0,005), and Tp-e/QTc ratio (r=-0,532; p=0,004). At the 12th month of treatment, negative correlations were observed between pre-LA injection serum LH levels and both maximum QTc duration (r=-0,462; p=0,013) and QTc dispersion (r=-0,569; p=0,020), as well as between serum FSH levels and PR interval (r=-0,383; p=0,044). In conclusion, our study suggests that although LA treatment in children cause some changes in ECG parameters reflecting ventricular repolarization and atrial depolarization, these alterations are not at a level that would cause clinical arrhythmia. Therefore, it can be considered that in cardiologic aspect, LA can be used in the pediatric population with ECG monitoring.