Puberte prekoksda leuprolide asetat tedavisinin final boya etkisi
The effectof leuprolide acetate treatment of precocious puberty on final height
  1. Tez No: 247714
  2. Yazar: EDA BALANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BEREKET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İdiyopatik santral puberte prekoks (İSPP) tedavisinde en sık kullanılan GnRHanaloglarından olan leuprolide asetatın final boya etkisi ile ilgili sınırlı sayıdaçalışmada farklı veriler bildirilmiştir. Ayrıca kullanılan GnRHa dozunda farklılıklargörülmektedir. Kuzey Amerika'daki merkezlerde Avrupa ile karşılaştırıldığında dahayüksek dozlar kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı SPP tanısı alan hastalarımızın demografik özelliklerininbelirlenmesi, basamaklı doz yöntemi ile leuprolide asetat tedavisinin boy prognozunave BMI üzerine etkisinin araştırılması, final boyu etkileyen faktörlerin ortayakonmasıdır.Ocak 1999 ile Nisan 2009 yılları arasında polikliniğimizde puberte prekokstanısı almış olan hastaların özellikleri retrospektif olarak incelendi. İSPP tanılı 120kız hastadan 16'sının basamaklı doz yöntemiyle ortalama 27 ± 8 ay leuprolide asetatile tedavi edildikten sonra final boya ulaştığı görüldü. 15 hastanın tedavisi düşük doz(3.75 mg/4 hafta) leuprolide asetat ile başlandı. LH'nın baskılanamadığı (bazal LH >0.4 IU/ml) ve/veya kemik yaşının ilerlediği hastalarda (?KY > ?TY) ilaç dozusırasıyla 3.75 mg/3 hafta ve 7.5 mg/4 hafta olacak şekilde artırıldı. Başvuru anındatakvim yaşının ileri olması veya tedavinin kabul edilmemesi nedeniyle tedavisizizlenen İSPP tanılı 16 hasta kontrol grubunu oluşturdu. İki grubun başlangıç ve finalboydaki özellikleri karşılaştırıldı.Başlangıç dozu olan 3.75 mg/4 hafta 15 hastanın 6'sında pubertal bulguların,gonadotropinlerin ve kemik yaşı ilerlemesinin baskılanmasında yeterli oldu. 6hastada başlangıç dozu ile pubertal baskılanmanın yeterli olmaması nedeniyle ilaçdozu 3.75mg/3 hafta, 3 hastada ise 7.5mg/4 hafta olacak şekilde artırıldı. 1 hastanıntüm tedavisi 11.25 mg/ 3 ay olacak şekilde düzenlendi. GnRHa ile tedavi edilen 16hastada tedavi öncesi tahmini erişkin boyu (predicted adult height: PAH) ortalama160.4 ± 5.7 cm, ebeveyn boylarına göre hedef boy (midparental height: MPH) 159.4± 5 cm, final boy ise 161.5 ± 6 cm bulundu. Kontrol grubunda ilk başvuruda PAH157.3 ± 6.6 cm, MPH 156.5 ± 5.2 cm ve final boy 154.5 ± 7.2 cm bulundu. Sonuçtatedavi grubundaki hastaların tedavi öncesi PAH değerine ulaşabildikleri, kontrol3grubundaki hastaların ise başvuruda hesaplanan PAH değerinin ortalama 3 cmaltında kaldığı saptandı. İki gruptaki hastaların final boy ve final boy SDS'leriarasında anlamlı fark bulundu (p: 0.006).GnRHa ile tedavi edilen grupta tedavi başında, tedavi sonunda ve final boydabeden kitle endeksi (body mass index) BMI-SDS sırasıyla 1.0 ± 0.7, 0.9 ± 0.8 ve 0.4± 1.0 saptandı. Kontrol grubunda başvuruda ve final boyda BMI- SDS sırasıyla 0.9 ±0.7 ve 0.9 ± 1.1 bulundu.İSPP tanılı kızlarda basamaklı doz yöntemi ile leuprolide asetat tedavisimenarşın geciktirilmesi ve boy potansiyelinin korunmasında etkilidir. Çoğu hastadabaşlangıç dozu olan 3.75 mg/4 hafta pubertal bulguların baskılanmasında yeterlidir.Tedavinin BMI'i artırıcı etkisi yoktur.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Puberte prekoks, leuprolide asetat, final boy, GnRHanalogları, erken ergenlik
Özet (Çeviri)
Impact of treatment of girls with idiopathic central precocious puberty (ICPP)with GnRH agonists on height remains controversial, due to limited data regardingfinal height. Furthermore, GnRH agonist dose used varies between Europe and NorthAmerica, higher doses are used in the latter.The aim of this study is to define the demographics of our patients with ICPP,to determine the effects of low dose-titration therapy with leuprolide acetate on finalheight and BMI and to identify factors effecting final height.Girls diagnosed with precocious puberty between January 1999 and April2009 are studied retrospectively. Among 120 girls with ICPP 16 were treated withleuprolide acetate and for average duration of 27 ± 8 months with a dose titrationapproach were available for final height determination. Treatment was started withleuprolide acetate 3.75 mg/q4week in all patients and the dose was increased if therewas inadequate suppression of LH (baseline LH > 0.4 IU/ml) and/or undue bone ageadvancement (?BA > ?CA) during treatment. The dose was gradually increased to3.75 mg/q3week, and 7.5. mg/q4week respectively according to the above criteria.Control group consisted of 16 girls with ICPP presented within the same period butdid not receive any treatment because of older age at presentation or refusal oftreatment. Both groups of patients were followed up to final height. Features atpresentation and at final height were compared.In 6 of 16 patients, 3.75 mg/q4week was sufficient to suppress pubertalprogression, gonadotropins and bone age acceleration throughout treatment duration.In 6 patients, increase to 3.75 mg/q3wk adequately controlled pubertal progression.In 3 patients, the dose was further increased to 7.5 mg/q4week which adequatelycontrolled pubertal progression. In treated patients, mean ± SD predicted adult height(PAH) at the onset of treatment was 160.4 ± 5.7 cm, whereas target height was 159.4± 5 cm and final height reached was 161.5 ± 6 cm. In untreated patients, PAH atdiagnosis was 157.3 ± 6.6 cm, target height was 156.5 ± 5.2 cm and final heightreached was 154.5 ± 7.2 cm. Final height of treated patients reached and evenexceeded PAH at diagnosis whereas final height of untreated controls remained5under PAH at diagnosis by an average of 3 cm. There was a significant differencebetween the final height and final height SDS of the two groups (p: 0.006).BMI SDS at the onset, at completion of treatment and at final height were 1.0 ±0.7, 0.9 ± 0.8 and 0.4 ± 1.0 respectively. In untreated patients BMI SDS at diagnosisand at final height were 0.9 ± 0.7 and 0.9 ± 1.1 respectively.Low dose-titration approach is effective in delaying menarche and preservingheight in girls with ICPP. An initial dose of leuprolide 3,75 mg/q4week is efficient inconsiderable number of children with ICPP. Treatment is not associated withincrease in BMI SDS.KEY WORDS: Precocious puberty, leuprolide acetate, final height, GnRH analogs,early puberty