Soğuk Savaş'tan Arap Baharı'na bir hareketin portresi: Raşid Gannuşi ve Tunus İslamcı Hareketi
A portrait of a movement from the Cold War to the Arab Spring: Rashed Ghannouichi and the Tunisian Islamist Movement
- Tez No: 970230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BİLGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Raşid Gannuşi, hem bir İslami düşünür hem de İslami bir siyasi hareket lideri olarak çağdaş İslami siyasete yön veren önemli bir entelektüeldir. Gannuşi'yi diğer siyasi düşünürlerden ayıran en büyük özelliği ise Nahda hareketinin lideri olması ve bu hareket bağlamında Tunus'ta büyük bir demokratikleşme örneğine ve post-İslamcı dönüşüme vesile olmasından kaynaklanmaktadır. Gannuşi, İslami siyaset üzerinde sivil toplumu yeniden tanımlayarak canlandırması, İslami gelenekte devlet anlayışını tanımlaması, demokrasi ve laiklik ilkelerine önem vererek İslam devleti ile olan uyumunu veyahut çatışmasını incelemesi, özgürlük ve insan hakları kavramlarını İslam düşüncesinde değerlendirmesi ile 20. yüzyılda Arap dünyasında ve Tunus özelinde önemli bir figürdür. Bu bağlamda ele alınan bu çalışmada, Arap Baharı süreci sonrası Raşid Gannuşi'nin teopolitiğini İslami hareketlerin temel motivasyonundaki kavramsal dönüşüm olan post-İslamcılık perspektifi ile ele alarak literatürde yer alan boşluğun doldurulması ve İslamcılık ve post-İslamcılık arasında kurulan teorik çerçevenin Nahda örneğinde nasıl gerçekleştiğinin ortaya koyulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rachid al-Ghannouchi is a significant intellectual who has shaped contemporary Islamic politics, both as an Islamic thinker and as the leader of an Islamic political movement. His most significant distinction from other political thinkers stems from his leadership of the Ennahda movement, which, in turn, facilitated a major democratization and post-Islamist transformation in Tunisia. Rashid al-Ghannouchi is an important figure in the Arab world and Tunisia in the 20th century, with her revitalization of civil society by redefining Islamic politics, defining the concept of the state in Islamic tradition, examining its compatibility or conflict with the Islamic state by giving importance to the principles of democracy and secularism, and evaluating the concepts of freedom and human rights in Islamic thought. In this context, this study aims to fill the gap in the literature by addressing the theopolitics of Rashid Ghannouchi after the Arab Spring with the perspective of post-Islamism, which is the conceptual transformation in the basic motivation of Islamic movements, and to reveal how the theoretical framework established between Islamism and post-Islamism was realized in the example of Ennahda.