Gebelerde fiziksel aktivite düzeyinin boyun omuz postürü ve kas sertliği ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level with neck-shoulder posture and muscle stiffness in pregnant women
- Tez No: 970229
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gebelerde fiziksel aktivite düzeyi ile boyun-omuz postürü ve kas sertliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya Gaziantep'te yer alan özel bir hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran yaş ortalaması 28.66 ± 3,14 yıl olan toplam 41 gebe dahil edildi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi (GFAA) ile boyun-omuz postürleri PostureScreen Mobil Uygulaması ile ve kas sertliği ise MyotonPro cihazı kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22 programı ile analiz edildi. Çalışma bulgularına göre, katılımcılardan 2'si (%4,9) 1. trimester, 11'i (%26,8) 2.trimester ve 28'i (%68,3) 3.trimesterde idi. Katılımcılardan 21'i (%51,2) düşük düzeyde fiziksel aktivite grubunda, 20'si (%48,8) ise orta düzeyde fiziksel aktivite grubunda yer almaktaydı. Elde edilen bulgular doğrultusunda fiziksel aktivite düzeyleri ile boyun-omuz postürü ve kas sertliği ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı (p>0.05). Elde edilen sonuçlar, gebelik dönemindeki fiziksel aktivite düzeyinin postür ve kas sertliği üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın, ileri düzey araştırmalara metodolojik bir temel oluşturarak alandaki literatüre katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between physical activity level, neck-shoulder posture, and muscle stiffness in pregnant women. A total of 41 pregnant women with a mean age of 28.66 ± 3.14 years who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic of a private hospital in Gaziantep were included in the study. Physical activity levels of the participants were assessed using the Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ), neck-shoulder postures were evaluated using the PostureScreen mobile application, and muscle stiffness was measured with the MyotonPro device. The data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 software. According to the findings, 2 participants (4.9%) were in the first trimester, 11 (26.8%) in the second trimester, and 28 (68.3%) in the third trimester. Based on physical activity levels, 21 participants (51.2%) were categorized as having a low level of physical activity, while 20 (48.8%) were in the moderate level group. Statistical analysis revealed no significant relationship between physical activity levels and neck-shoulder posture or muscle stiffness measurements (p > 0.05). The results revealed that the level of physical activity during pregnancy does not have a significant effect on posture or muscle stiffness. This study is expected to provide a methodological foundation for future advanced research and contribute to the existing literature in the field.