Koroner bypass hastalarında epikardial yağ dokudaki IL-6 ve sağ atrial appendiks dokusundaki fibrosis derecesi ve IL-6 seviyelerinin postoperatif atriyal fibrilasyon gelişimi ve diğer değişkenlere etkisi
The effect of epicardial adipose tissue IL-6 andright atrial appendage fibrosis and IL-6 levels on thedevelopment of postoperative atrial fibrillation andother variables in coronary bypass patients
- Tez No: 970231
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İRİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN TAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Koroner arter bypass greft (CABG) cerrahisi, kardiyopulmoner bypass (KPB) kullanımı nedeniyle yoğun bir sistemik inflamatuvar yanıtı tetiklemektedir. Bu çalışma, CABG hastalarında inflamasyonun moleküler ve klinik düzeydeki karmaşık ilişkisini ve yağ dokusu, inflamasyon, atriyal fibrilasyon arasındaki potansiyel ilişkiyi vurgulamayı hedeflemiştir. Bu amaçla, sağ atriyal apendiks ve pulmoner arter üzerindeki adipoz dokudan alınan örneklerde IL-6 miktarı ölçülmüş ve atriyal dokuda fibrozis incelenmiştir. Bu moleküler parametreler, hastaların preoperatif ve postoperatif klinik verileriyle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Ancak, postoperatif atriyal fibrilasyonun nadir görülmesi nedeniyle (32 hastadan 3'ünde), yeterli vaka sayısına ulaşılamamış ve beklenen istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Preoperatif ve postoperatif diğer değişkenlerle de klinik olarak anlamlı bir ilişki bulunamamış olup literatürdeki mevcut diğer çalışmalara benzer bir sonuç görülmemiştir. Bu durum, mevcut hipotezlerin daha geniş hasta sayılarıyla doğrulanması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass graft (CABG) surgery, due to the use of cardiopulmonary bypass (CPB), triggers an intense systemic inflammatory response. This study aimed to highlight the complex relationship between inflammation on a molecular and clinical level in CABG patients and the potential link between adipose tissue, inflammation, and atrial fibrillation. For this purpose, IL-6 levels were measured in samples taken from the right atrial appendage and adipose tissue on the pulmonary artery, and fibrosis was examined in the atrial tissue. These molecular parameters were an attempt to be correlated with the patients' preoperative and postoperative clinical data. However, due to the rare incidence of postoperative atrial fibrillation (in only 3 of 32 patients), a sufficient number of cases could not be reached, and the expected statistically significant correlation was not found. No clinically significant relationship was found with other preoperative and postoperative variables either, and the results were not similar to other existing studies in the literature. This situation emphasizes the necessity of confirming the current hypotheses with a larger number of patients.