İç Anadolu Bölgesindeki köpek sahiplerinin tercih ettikleri mamaların besin madde içerikleri ve beklentilerini karşılama durumunun belirlenmesi
Determining the nutritional content of dog food preferred by dog owners in the Central Anatolia Region and its ability to meet their expectations
- Tez No: 970247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İç Anadolu Bölgesi'ndeki köpek sahiplerinin tercih ettiği köpek mamalarının besin madde içerikleri ve bu mamaların köpek sahiplerinin beklentilerini karşılama durumu incelenmiştir. Bu amaçla İç Anadolu bölgesindeki bazı illerde piyasada bulunan 10 farklı mamayı tercih eden köpek sahibi 90 kişinin kullandıkları mamalardan örnekler alınmıştır. Alınan mama örneklerinin laboratuvar ortamında besin madde düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca mama örneği alınan köpek sahipleri ile 16 sorudan oluşan anket yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre sahip olunan köpekler büyük oranda genç yaşlarda ve iri ırklardır. Köpek sahipleri yüksek oranda orta düzeyde fiyat aralığında mamaları tercih etmiş ve mama tercihinde fiyatın ve et içeriğinin etkisinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Kullanılan mamalardan büyük oranda memnun kalındığı belirlenmiş ve bunun hayvanın sağlığına da yansıdığı görülmüştür. Bu sonuç mama örneklerinin analiz sonuçları ile de uyumlu olmuştur. Besin takviyesi kullanım oranı düşük olsa da mama tercihinde besleme bilgisinin artması gerektiği düşünülmüştür. Sonuç olarak tercih edilen mamalar büyük ölçüde ihtiyaçları karşılamaktadır. Ancak mamaların sindirim düzeylerini ve mikro besin içeriklerini (mineral, amino asit gibi) de içerecek şekilde tasarlanmış benzer çalışmaların mama kalitesinin daha iyi belirlenmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it examined the nutritional content of dog foods preferred by dog owners in the Central Anatolia Region and whether these foods met the expectations of dog owners. For this purpose, samples were taken from the foods used by 90 dog owners who preferred 10 different foods available on the market in some provinces in the Central Anatolia Region. The nutrient levels of the collected food samples were determined in a laboratory setting. Additionally, a 16-question survey was conducted with the dog owners from whom food samples were collected. According to the survey results, the dogs owned were predominantly young and large breeds. Dog owners predominantly preferred foods in the mid-range price category, and it was determined that price and meat content significantly influenced food choice. It was determined that the dog owners were largely satisfied with the dog foods used, and this was also reflected in the health of the animals. This result was consistent with the analysis results of the dog food samples. Although the rate of nutritional supplement use was low, it was considered that feeding knowledge should be increased in dog food preference. In conclusion, the preferred foods largely meet the needs. However, it is thought that similar studies designed to include the digestibility levels and micronutrient contents (such as minerals and amino acids) of the foods would be beneficial in better determining food quality.