Sistemik temelli müdahale programının beliren yetişkinlerin özerklik ve psikolojik iyi oluşuna etkisi
The effect of a systemic-based intervention program on autonomy and psychological well-being in emerging adults
- Tez No: 970265
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sistemik yaklaşıma dayalı olarak geliştirilen müdahale programının beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin özerklik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, deneysel desen kullanılarak yürütülmüş; deney, karşılaştırma ve kontrol grubu olmak üzere üç grup üzerinden yapılandırılmıştır. Katılımcılar 18–22 yaş aralığında, üniversite öğrencisi 80 bireyden oluşmaktadır. Müdahale programı deney grubuna sekiz oturum boyunca uygulanmış, karşılaştırma grubuna içerik bakımından benzer ancak sistemik öğeler içermeyen bir rehberlik programı sunulmuş, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler, özerklik ve psikolojik iyi oluş ölçekleri ile toplanmış; Split-Plot (karma desenli) ANOVA analizleri ve Bonferroni post hoc testleri ile değerlendirilmiştir. Nicel analizlere ek olarak, deney grubundaki katılımcıların oturum sonu değerlendirme formlarından elde edilen nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Bulgular, sistemik müdahale programının özerklik ve psikolojik iyi oluş düzeylerini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Nicel sonuçlar deney grubunda anlamlı gelişim olduğunu ortaya koyarken, nitel veriler bu gelişimi yaşantısal düzeyde destekleyen tematik örüntüler sunmuştur. Araştırma bulguları, sistemik temelli grup müdahalelerinin beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin gelişimini desteklemede etkili bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of a developmentally-oriented intervention program, grounded in systemic theory, on emerging adults' levels of autonomy and psychological well-being. Employing an experimental design, the study was conducted with three groups: experimental, comparison, and control. The sample consisted of 80 university students aged 18–22. The intervention was implemented over eight sessions for the experimental group, while the comparison group received a structurally similar psychoeducational program without systemic components, and no intervention was administered to the control group. Data were collected using autonomy and psychological well-being scales and analyzed through Split-Plot (mixed design) ANOVA and Bonferroni post hoc tests. In addition to quantitative analysis, qualitative data from the session evaluation forms completed by participants in the experimental group were analyzed using content analysis. The findings indicate that the systemic intervention was effective in enhancing both autonomy and psychological well-being. Quantitative results revealed significant improvements in the experimental group, and qualitative findings supported these improvements through lived, thematic experiences. The study demonstrates that systemic group interventions can serve as a valuable tool in promoting developmental outcomes during emerging adulthood.