Bir iletişim biçimi olarak moda-giyim: Türkiye ve Fransa üzerinden kuir kimliğin ifadesi
- Tez No: 970285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOY PAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Antropoloji, Sosyoloji, Communication Sciences, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kıyafetin yalnızca estetik değil, kimlik, aidiyet ve toplumsal konumun güçlü bir ifadesi olduğunu savunur. Barthes, Goffman, Hall ve Butler'ın yaklaşımlarından yararlanarak kıyafet, antropoloji, sosyoloji ve iletişim perspektiflerinden ele alınır. Çalışma, Türkiye ve Fransa'da yaşayan kuir bireylerin moda aracılığıyla kimliklerini nasıl ifade ettiklerini incelemektedir. İstanbul ve Paris'te yapılan görüşmeler, kıyafetin hem bireysel hem kolektif kimlik inşasında, hem de toplumsal normlara karşı duruşta stratejik bir araç olduğunu ortaya koyar. Tez, kuir çalışmalarına ve kültürel analizlere özgün katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that clothing is not only an aesthetic element but also a powerful expression of identity, belonging, and social position. Drawing on Barthes, Goffman, Hall, and Butler, it analyzes clothing from anthropological, sociological, and communication perspectives. The study examines how queer individuals in Turkey and France express their identities through fashion. In-depth interviews in Istanbul and Paris reveal that clothing functions as a strategic tool for both individual and collective identity construction, as well as resistance to social norms. The thesis offers an original contribution to queer studies and cultural analyses.