Böğürtlenin yanıt yüzey metodolojisi ile ultrasonik destekli ekstraksiyonunun optimizasyonu ve doksorubisin ile kombine antiproliferatif etkilerinin değerlendirilmesi
Optimization of ultrasonic assisted extraction of blackberry by response surface methodology and evaluation of its antiproliferative effects in combination with doxorubicin
  1. Tez No: 970296
  2. Yazar: SÜHA ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TUTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı böğürtlen meyvesinden fenolik bileşikler bakımından zengin ekstraktın elde edilmesi ve 4T1 meme kanseri hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkilerinin hem tek başına hem de doksorubisin ile kombinasyon halinde değerlendirilmesidir. Toplam fenolik içerik (TPC) ve antioksidan kapasite açısından ultrason destekli ekstraksiyon (UAE) koşulları optimize etmek için tepki yüzey metodolojisi (RSM) kullanıldı. Optimum ekstraktte polifenolik profil HPLC ile tespit edildi. Toplam fenolik, antioksidan kapasite ve toplam antosiyanin miktarını belirlemek için spektrofotometrik yöntem kullanıldı. Ekstrakt ve doksorubisinin tek başına ve birlikte 4T1 hücrelerinin canlılığı üzerine etkileri MTT testi ile belirlendi. (sinerjizma cümlesi). Optimum koşullar şu şekilde belirlendi: Çözücü oranı %48,87, sıcaklık 69,83 °C, Süre 89,20 dakika ve çözücü /katı oranı 39,837 ml/g olarak belirlendi. Optimum ekstraktın TPC, DPPH yakalama kapasitesi ve toplam antosiyanin içeriği sırasıyla 64,178±6,68 mg GAE/g, 38,320±4,46 mg AAE/g ve 9,231±0,302 mg C3G eşdeğer /g kuru böğürtlen meyvesi (19,293±0,631 mg/g kuru ekstrakt) olarak bulundu. Optimum ekstraktta kafeik asit (10,354 mg/g DW), (−)-Epikateşin (5,545 mg/g DW), 2,5-dihidroksibenzoik asit (4,495 mg/g DW) ve Naringin (1,814 mg/g DW) yüksek miktarlardaydı. Optimum ekstrakt IC50 değeri 2,507 mg/mL iken doksorubisinin 1,274 µM olarak hesaplandı. Doksorubisin ve böğürtlenin optimum ekstraktının belirlenen bütün dilüsyonlarının kombinasyonunda değerlendirilen Bliss (-18,22), Loewe (-10,65) ve ZIP (-15,05) modelleri için genel olarak antagonizma gözlendi. Ancak, HSA modelinde (ortalama -7,43) ise -10 ile 10 arasında olduğundan dolayı additif etki olarak değerlendirildi. Bu antagonistik etkinin temelinde yatan mekanizmalar, doz optimizasyonu ve ekstrakt bileşenlerinin etkileşimlerini incelen ileri çalışmalar ve sonuçları doğrulan in vivo çalışmalar yapılmalıdır. Optimum böğürtlen ekstraktının doksorubisin kaynaklı oluşan kalp hasarından korunmada kullanılma potansiyeli olabilir, bu ileri çalışmalar ile araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain an extract rich in phenolic compounds from blackberry fruit and to evaluate its antiproliferative effects on 4T1 breast cancer cells, both alone and in combination with doxorubicin. Response surface methodology (RSM) was used to optimize ultrasound-assisted extraction conditions in terms of total phenolic content and antioxidant capacity. Polyphenolic profile in the optimum extract was determined by HPLC. Spectrophotometric method was used to determine total phenolic, antioxidant capacity and total anthocyanin amounts. The effects of the extract and doxorubicin, alone and together, on the viability of 4T1 cells were determined by MTT assay (synergism sentence). The optimum conditions were determined as follows: Solvent ratio was 48.87%, temperature was 69.83 °C, time was 89.20 min and solvent/solid ratio was 39.837 ml/g. TPC, DPPH scavenging capacity and total anthocyanin content of the optimum extract were found to be 64.178±6,68 mg GAE/g, 38.320±4,46 mg AAE/g and 9.231±0.302 mg C3G equivalent /g dry blackberry fruit (19.293±0.631 mg/g dry extract), respectively. Caffeic acid (10.354 mg/g DW), (−)-Epicatechin (5.545 mg/g DW), 2,5-dihydroxybenzoic acid (4.495 mg/g DW) and Naringin (1.814 mg/g DW) were high in the optimum extract. While the IC50 value of the optimum extract was calculated as 2.507 mg/mL, doxorubicin was calculated as 1.274 µM. In the combination of doxorubicin and optimum extract of blackberry, antagonism was generally observed for the Bliss (-18.22), Loewe (-10.65) and ZIP (-15.05) models evaluated. However, in the HSA model (average -7.43), it was evaluated as an additive effect since it was between -10 and 10. Further studies examining the mechanisms underlying this antagonistic effect, dose optimization and interactions of extract components and in vivo studies confirming the results should be conducted. Optimum blackberry extract may have the potential to be used in the protection against doxorubicin-induced cardiac damage, and this should be investigated with further studies.