DC/TMD eksen I kullanılarak temporomandibular bozukluk tanısı konulan maloklüzyonlu hastalarda lateral sefalometrik karakteristiklerin prevalans ve duruma etkisinin eksen II ile korelasyonu
Prevalence and impact of lateral cephalometric characteristics in malocclusion patients diagnosed with temporomandibular disorders using DC/TMD axis I and its correlation with axis II
- Tez No: 970298
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL TÜMER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Temporomandibular bozukluklar, çiğneme kasları, temporomandibular eklem ve ilişkili dokuları etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Literatürde TMB'nin kadınlarda daha sık görüldüğü ve hormonal, anatomik, psikososyal faktörlerin etkili olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne kas ağrısı şikâyetiyle başvuran 102 hasta DC/TMD tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Lateral sefalometrik analizlerle ilişkiler incelendi. Cinsiyet ve eğitim düzeyi ile ağrı arasında anlamlı ilişki bulunmazken, meslek ile ağrı arasında anlamlı fark saptandı; özellikle özel sektör çalışanlarında bilateral ağrı daha sık gözlemlendi. Psikososyal değerlendirmede, anksiyete (GAD-7) ile sağ ve sol kas ağrısı arasında anlamlı ilişki tespit edildi . Ağrı durumu ile ağız alışkanlıkları kontrol listesi (OBC) değerleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ancak depresyon (PHQ-9) ve somatizasyon (PHQ-15) ile ağrı arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sefalometrik analizlerde, ağrı durumuna göre ortanca Occ-GoMe değerleri arasında anlamlı fark olduğu görülse de, çoklu karşılaştırmalarda bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, TMB'nin multifaktöriyel bir yapıya sahip olduğu, meslek ve anksiyetenin etkili faktörler arasında yer aldığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte, kas ağrısı ile iskeletsel yapılar arasındaki ilişkiye dair literatür sınırlıdır. Bu nedenle, daha büyük örneklem gruplarıyla yapılacak çalışmaların konuya açıklık getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMD) are common conditions affecting the masticatory muscles, temporomandibular joint, and associated tissues. The literature indicates that TMD is more prevalent in women, potentially influenced by hormonal, anatomical, and psychosocial factors. In this study, 102 patients who presented to the Faculty of Dentistry at Alanya Alaaddin Keykubat University with complaints of muscle pain were evaluated based on DC/TMD diagnostic criteria. The relationships were analyzed using lateral cephalometric measurements. While no significant relationship was found between pain and gender or educational level, a significant difference was observed between occupation and pain; bilateral pain was more frequently seen in private sector employees. In psychosocial evaluations, a significant relationship was identified between anxiety and both right and left muscle pain. A statistically significant difference was also observed between pain status and Oral Behavior Checklist scores. However, no significant relationship was found between pain and depression or somatization . Although a significant difference was observed in median Occ-GoMe values in relation to pain status in cephalometric analyses, this difference was not found to be statistically significant in multiple comparisons. In conclusion, TMD appears to have a multifactorial nature,with occupation and anxiety identified as contributing factors. Nonetheless, the literature on the relationship between muscle pain and skeletal structures remains limited. Further studies with larger sample sizes are needed to clarify this issue.