Pigment içermeyen dental kompozit rezinlerin farklı kalınlıklarda yapılan restoratif uygulamalarındaki ışık geçirgenliği, monomer dönüşüm derecesi, diş rengini harmanlama etkisi ve fleksural modüllerinin karşılaştırılması
Comparison of light permeability, monomer conversion degree, tooth color blending effect and flexural modules of one-shade dental composite resins in different thickness in restorative applications
  1. Tez No: 970309
  2. Yazar: FURKAN AKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BALKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kalınlıklarda uygulanan monokromatik kompozit rezin sistemleri ile evrensel kompozit rezin sistemlerini; ışık geçirgenliği, diş rengi uyum etkisi (shade blending effect), yüzey mikrosertliği, monomer dönüşüm oranı ve elastikiyet modülü açısından karşılaştırmaktır. Çalışmamızda test edilen monokromatik kompozit rezin sistemleri Omnichroma (OC) ve Charisma Diamond One (CH) olup, Filtek Z550 (Z) evrensel kompozit rezin sistemi olarak kullanılmıştır. Yüzey mikrosertliği, ışık geçirgenliği ve monomer dönüşüm oranı ölçümleri için her bir gruptan 1 mm ve 2 mm kalınlığında, 6 mm çapında disk şeklinde kompozit rezin örnekleri hazırlanmıştır. Elastikiyet modülü ölçümleri için ise her bir kompozit rezinden 25 mm x 2 mm x 1 mm ve 25 mm x 2 mm x 2 mm boyutlarında prizmatik örnekler hazırlanmıştır (n=10). Diş rengi uyum etkisi değerlendirmesi için, fraktür, çürük veya anomali içermeyen toplam 60 adet çekilmiş insan üst kesici dişi kullanılmış ve dişler rastgele altı gruba ayrılmıştır (n=10). Daha sonra dişlerin bukkal yüzeylerinden renk ölçümleri alınmış, L, a, b değerleri kaydedilmiş ve 6 mm x 6 mm x 1 mm ve 6 mm x 6 mm x 2 mm boyutlarında kaviteler hazırlanarak kompozit rezinlerle restore edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, ışık geçirgenliği ölçümleri açısından örnekler arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0,001). Farklı markalardan elde edilen 1 mm kalınlığındaki örneklerde (OC-1, CH-1, Z-1) ışık geçirgenliği açısından anlamlı fark yoktur (p>0,05). Benzer şekilde, 2 mm kalınlığındaki örneklerde de (OC-2, CH-2, Z-2) markalar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak 1 mm ve 2 mm kalınlığındaki örnekler karşılaştırıldığında, Z-2 grubunun ışık geçirgenliği, OC-1 ve CH-1 gruplarına göre anlamlı şekilde daha düşüktür (p<0,05). Yüzey mikrosertliği ölçümlerinde örnekler arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0,001). En yüksek mikrosertlik değeri Filtek Z550 kompozit rezinde ölçülmüş, en düşük değer ise Omnichroma'da bulunmuştur (p<0,05). Ancak, aynı markaya ait 1 mm ve 2 mm kalınlığındaki örnekler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (OC-1 ve OC-2, CH-1 ve CH-2, Z-1 ve Z-2) (p>0,05). Monomer dönüşüm oranı ölçümlerinde, gruplar arasında anlamlı fark gözlenmiştir (p<0,001). 1 mm kalınlığındaki örneklerde en yüksek monomer dönüşüm oranı Omnichroma'da (OC-1), en düşük ise Filtek Z550'de (Z-1) ölçülmüştür (p<0,05). 2 mm kalınlığındaki örneklerde ise OC-2 grubu en yüksek, CH-2 grubu ise en düşük dönüşüm oranına sahiptir (p<0,05). Elastikiyet modülü ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0,001). OC ve CH kompozit rezinleri ile üretilen 1 mm ve 2 mm kalınlığındaki örnekler arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), Z550 kompozit rezinle üretilen 1 mm ve 2 mm kalınlığındaki örnekler arasında anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Z-1 grubundaki örneklerin elastikiyet modülü, Z-2 grubundakilere göre anlamlı şekilde daha yüksektir. Diş rengi uyum etkisi testlerinde, restorasyonun hemen ardından yapılan ölçümlerde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=0,001). Numuneler bir gün süreyle bekletildiğinde de gruplar arasında anlamlı fark gözlenmiştir (p=0,001). Çalışmamızın sonuçlarına göre; restorasyonların estetik ve fiziksel özellikleri, uygulanacak materyalin kalınlığına ve seçilen rezin kompozitin özelliklerine bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare monochromatic composite resin systems and universal composite resin systems applied at different thicknesses in terms of light transmission, tooth shade blending effect, surface microhardness, degree of monomer conversion, and flexural modulus. The monochromatic composite resin systems tested in our study were Omnichroma (OC) and Charisma Diamond One (CH), while Filtek z550 (Z) was used as the universal composite resin system. For surface microhardness, light transmittance and monomer conversion degree measurements, disc-shaped composite resin specimens of 1 mm and 2 mm thickness and 6 mm diameter were prepared from each group. For flexural modulus measurements, 25mmx2mmx1mm and 25mmx2mmx2mm prismatic composite resin specimens were prepared from each composite resin (n=10). A total of 60 extracted human maxillary incisors without any fracture, caries or anomaly were used for the tooth shade blending effect and the teeth were randomly divided into six groups (n=10). Then, color measurements were taken from the buccal surface of the teeth and L, a, b values were recorded and cavities of 6mmx6mmx1mm and 6mmx6mmx2mm were prepared and restored with composite resins. The data were analyzed statistically. According to the data obtained, there was a significant difference between the specimens in terms of light transmittance measurements (p<0,001). There was no significant difference in light transmittance in 1 mm thick specimens (OC-1, CH-1, Z-1) produced from different brands (p>0,05). There was also no significant difference in 2 mm thick specimens (OC-2, CH-2, Z-2) prepared from different brands (p>0,05). However, when 1 mm and 2 mm thick specimens were compared, the light transmittance of the Z-2 group was significantly lower than the OC-1 and CH-1 groups (p<0,05). There was a significant difference between the specimens in the surface microhardness measurements (p<0,001). Filtek z550 composite resin had the highest microhardness values (p<0,05). Omnichroma had the lowest surface microhardness values (p<0,05). However, there was no significant difference between 1 mm and 2 mm thick specimens produced from the same brands (OC-1 and OC-2) (CH-1 and CH-2) (Z-1 and Z-2) (p>0,05). When measuring the degree of monomer conversion, there was a significant difference between the specimens (p<0,001). In 1 mm thick specimens, Omnichroma (OC-1) had the highest degree of monomer conversion, while Filtek z550 (Z-1) had the lowest (p<0,05). In 2 mm thick specimens, Omnichroma (OC-2) had the highest degree of monomer conversion and Charisma Diamond One (CH-2) had the lowest (p<0,05). There were significant differences between the groups in the flexural modulus results (p<0,001). According to our results, there was no significant difference between the 1 mm and 2 mm thick specimens produced using OC and CH composite resins (p>0,05). However, there was a significant difference between the 1mm and 2 mm thick specimens prepared with z550 composite resin (p<0,05). The 1mm thick specimens (Z-1) had significantly higher flexural modulus values than the 2 mm thick specimens (Z-2) (p<0,05). In the tooth color blending effect tests, there was a significant difference between the specimens in the measurements taken immediately after application of the restoration (p=0,001). A significant difference was also observed between the specimens when the specimens were kept for one day (p=0,001). According to the results of our study, the esthetic and physical properties of restorations are influenced by the thickness of the restoration to be applied and the properties of the resin composite to be selected.