Doğal pigment kaynaklarının paslı çiklitlerin (Iodotropheus sprengerae) renklenmesi üzerine etkileri
Coloring effects of natural pigment sources on rusty cichlids (Iodotropheus sprengerae)
- Tez No: 616035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM HAMZAÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada 180 adet ortalama 0,88 ± 0,46 gr ve 3,27 ± 0,52 cm paslı çiklit (Iodotropheus sprengerae) kullanılmış olup, balıklar 15 adet olacak şekilde akvaryuma rastgele dağıtılmıştır. Deneme üç tekerrürlü olup 4 yem grubu çalışılmıştır. Balıklar DK; kontrol grubu pigment maddesi içermeyen yemle, DA; 50ppm astaksantin içeren yemle, DB; kontrol grubu yemine 50 ppm kuşburnu bitkisi ilave edilen yemle, DH; kontrol grubu yemine 50 ppm hibiskus bitkisi ilave edilen yemle 50 gün boyunca günde 2 kez beslenmiştir. Deneme sonunda balıkların FCR (yem dönüşüm oranı), SGR (spesifik büyüme oranı), YTO (yem tüketim oranı) ve yaşama oranları hesaplanmış ve toplam karotenoid miktarları spektrofotometre ile ölçülmüştür. CIA L, a, b renk değerlerine renk kalemi ile bakılmıştır. Deneme bitiminde ölçümler için alınan balık numuneleri -20 °C'de 120 gün boyunca bekletilerek renklerini muhafaza edip etmediklerini tespit etmek için karotenoid miktarlarına tekrar bakılmıştır. Yapılan analizler sonucunda en yüksek total karotenoid birikimi DB grubunda (1,0379±0,38 mg/kg'dan 12,4318±4,48 mg/kg'a yükselmiştir), en düşük karotenoid birikimi ise DK grubunda (1,9076±0,19 mg/kg'dan 8,5076±4,42 mg/kg'a yükselmiştir) görülmüştür. Renk kalemi ölçümlerinde ise DA grubu balıkları diğer gruplara göre en fazla rengi koyulaşan ve kırmızılığı artan grup olmuştur. DH grubu balıklarında ise kırmızılık düşmüş ancak sarılık artmıştır. 120. gün sonunda dondurucuda muhafaza edilen numunelerde DK ve DA gruplarında total karotenoid değerinin başlangıç seviyesininde altına düştüğü saptanmıştır. Deneme sonucunda en düşük FCR değeri DK grubu (1,07±0,23), en yüksek FCR değeri ise DH grubu balıklarında (3,73±3,28), en düşük SGR değeri DH grubu (1,43±0,11), en yüksek SGR değeri ise DK grubu balıklarında (1,83±0,16), yem tüketim oranı en yüksek DH grubu (5,14), en düşük DK grubu (1,92) balıklarında, yaşama oranı en yüksek DA grubu(%97,61) en düşük ise DH grubu(%83,33) balıklarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, a mean of 0.88 ± 0,46 gr and 3,27 ± 0,52 cm of rusty cichlid (Iodotropheus sprengerae) were used, and the aquarium was randomly distributed as 15 fish. The experiment was carried out in three replications and 4 feed groups were studied. Fish DK; the control group was fed with no pigment substance, DA; With 50 ppm astaxanthin feed, DB; control group feed 50 ppm rosehip vegetable feed DH, the control group was fed twice a day for 50 days with feed supplemented with 50 ppm hibiscus plant. At the end of the experiment, FCR (feed conversion ratio), SGR (specific growth rate), YTO (feed consumption rate) and survival rates of fish were calculated and total carotenoid amounts were measured by spectrophotometer. CIA L, a, b color values are looked at with color pencil. At the end of the trial, the fish samples taken for the measurements were stored at -20 ° C for 120 days and the carotenoids were re-examined to determine if they retained their color. As a result of the analyzes performed, the highest total carotenoid accumulation was found in the DB group (from 1,0379 ± 0,38 mg / kg to 12,4318 ± 4,48 mg / kg) and the lowest carotenoid accumulation in the DK group (1,9076 ± From 0.19 mg / kg to 8,5076 +4.42 mg / kg). In the measurement of color pencil, DA group fishes became the most color darker and the redness group increased compared to the other groups. In the DH group fish, the redness has fallen but the jaundice has increased. At the end of 120 days, total carotenoid value decreased in the initial level of DK and DA groups in the samples stored in the freezer. The lowest FCR value was found in the DK group (1,07 ± 0,23), the highest FCR value was found in the DH group fish (3,73 ± 3,28), the lowest SGR value was found in the DH group (1,43 ± 0,11 ), the highest SGR value was found in the DK group fish (1,83 ± 0,16), the DH group with the highest feed consumption rate (5,14) and the lowest DK group (1,92) (97,61%) and lowest in the DH group (83,33%).