65 yaş ve üzeri tip 2 Diabetes mellituslu bireylerde ilaç kullanım uygunluğunun retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of medication appropriateness among patients with type 2 Diabetes mellitus aged 65 years and older
- Tez No: 970313
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜLHAN HALİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
Özet
Diabetes mellitus (DM) ve kırılganlık; yaşlılarda sık görülen durumlardır. DM varlığı; potansiyel olarak uygunsuz ilaç kullanımı için bir risk faktörüdür ve bu durum istenmeyen sağlık sonlanımları ile ilişkilendirilmiştir. Bu retrospektif çalışmada geriatrik bir popülasyonda DM yönetimi; hasta ile tedavi özellikleri ve potansiyel olarak uygunsuz ilaç kullanımı bağlamında ele alındı. Ocak 2022-Aralık 2023 arasında HÜTF Geriatri Kliniğine ilk kez başvuran 500 tip 2 DM hastasının medikal kayıtları incelendi. Hastaların ortalama yaşı (±SD) 73,1 (±5,7) idi. Hastaların %65'i kadın, %54,4'ü kırılgandı. Kullanılan medyan ilaç sayısı (IQR) 7 (5-9) idi; %82 hastada polifarmasi vardı. Kırılganlıkla yaşayan ve kırılgan olmayan hasta gruplarının hemoglobin A1c ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktu (%7,5'e karşılık %7,3). Hastaların %39,1'inde aşırı sıkı glukoz regülasyonu saptandı. Aşırı sıkı glukoz regülasyonunun, kırılganlıkla yaşayan hastalarda daha sık olduğu gözlendi (%50,9'a karşılık %24,7; p<0,001). Hastaların %82,6'sının oral glukoz düşürücü ilaç, %26,4'ünün insülin, %20,2'sinin aynı anda hem oral glukoz düşürücü ilaç hem de insülin kullandığı izlendi. İnsülin kullanımı ve bazal+bolus insülin kullanımı kırılganlıkla yaşayan hastalarda daha sıktı (sırasıyla %32,7'ye karşılık %18,9, p<0,001 ve %11,8'e karşılık %4,4, p=0,003). Malnütrisyon oranı; çalışma popülasyonunda %27,6, kırılganlıkla yaşayan hasta grubunda %40,2 idi. Malnütrisyon olan ve malnütrisyon olmayan hastaların metformin kullanım oranları benzerdi (%69,5'e karşılık %69,9; p=0,93). Hastaların %34,6'sında kronik böbrek hastalığı olsa da yalnızca %13,4'ü SGLT2 inhibitörü kullanıyordu. Çalışmadan elde edilen veriler; geriatrik DM hastalarında kırılganlık durumunun ve geriatrik sendromların yeterince göz önüne alınmadığını düşündürmektedir. Yaşlı DM hastalarının değerlendirmesinde komorbiditelere ve malnütrisyon gibi geriatrik sendromlara bakılmalı ve tedavi planlanırken kapsamlı geriatrik değerlendirme göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) and frailty are prevalent in the elderly. DM is implicated as a risk factor for potentially inappropriate medication use and the latter is associated with adverse outcomes. This retrospective study examined DM management in the context of patient and disease characteristics, and potentially inappropriate medication use in a geriatric population with type 2 DM. Medical records of 500 patients with type 2 DM who presented for the first time to an outpatient clinic in Turkey between January 2022 and December 2023 were examined. Mean age of the patients (±SD) was 73.1 (±5.7) years. In the study population, 65% were female and 54.4% were living with frailty. Median number of medications (IQR) was 7 (5-9); polypharmacy was seen in 82% of patients. No significant difference was observed in mean glycated hemoglobin levels based on the frailty status (7.5% vs. 7.3%). DM overtreatment was seen in 39.1% of patients and it was more frequent in patients living with frailty (50.9% vs. 24.7%; p<0.001). In the population studied, 82.6% were using orally administered glucose-lowering drugs, 26.4% were using insulin products and 20.2% were using both orally administered glucose-lowering drugs and insulin products. Insulin use and basal+bolus insulin use were more frequent in patients living with frailty (32.7% vs. 18.9%, p<0.001 and 11.8% vs. 4.4%, p=0.003 respectively). Malnutrition was seen in 27.6% of the study population and 40.2% of the patients living with frailty. Prevalence of metformin use was similar among patients with and without malnutrition (69.5% vs 69.9%; p=0.93). Although 34.6% of the study population had chronic kidney disease, only 13.4% were using SGLT2 inhibitors. The data provided by this study imply that frailty status and geriatric syndromes require greater attention in the evaluation of older DM patients. Comorbidities and geriatric syndromes (e.g. malnutrition) should be assessed in evaluation of this population. Treatment plan should be guided by comprehensive geriatric assessment.