Sarkoidoz tanı ve takibinde bronkoalveolar lavaj ve serum pentraxin 3 düzeyinin rolü
To evaluate the clinical utility of serum and bronchoalveolarlavage (bal) pentraxin‑3 (ptx3) levels for the diagnosis and monitoring of sarcoidosis
  1. Tez No: 970440
  2. Yazar: GUNEL JEYRANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YILMAZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, sarkoidoz tanı ve takibinde serum ve bronkoalveoler lavaj (BAL) Pentraxin‑3 (PTX3) düzeylerinin klinik faydasını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütülen bu prospektif kohort çalışmasına, yeni tanı almış 24 sarkoidoz hastası ve yaş‑cinsiyet açısından eşleştirilmiş 24 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tanı anında tüm katılımcılardan serum, sarkoidoz grubundan ek olarak BAL örnekleri alınmış; serum PTX3 ölçümleri 6. ve 12. aylarda tekrarlanmıştır. PTX3 düzeyleri ELISA yöntemiyle ng/mL cinsinden belirlenmiş; pulmoner fonksiyon testleri, klinik parametreler ve radyolojik evrelemeyle ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Tanı anındaki ortalama serum PTX3 düzeyi hasta grubunda 63,4 ± 32,1 ng/mL, kontrol grubunda 52,2 ± 29,9 ng/mL olup fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0,05). Serum PTX3 düzeyleri 6. ve 12. aylarda anlamlı değişiklik göstermedi. Hasta grubunda serum PTX3, FEV₁, FVC ve DLCO ile negatif yönde orta ‑güçte korelasyonlar gösterdi (r = –0,51 ile –0,70; p < 0,05). BAL PTX3 düzeyi, serum PTX3 ile pozitif korelasyon gösterse de radyolojik evre, tedavi kararı veya ekstrapulmoner tutulumla ilişki saptanmadı. Sonuç: Serum PTX3 düzeyi, sarkoidozu sağlıklı bireylerden ayırmada yeterli tanısal değer sunmamış; ancak akciğer fonksiyon bozulmasıyla ilişkisi, hastalık aktivitesinin solunumsal yansımasını kısmen yansıtabileceğini göstermiştir. BAL PTX3 düzeyinin lokal inflamatuvar aktiviteyi gösterebileceği düşünüldüğünde, daha büyük ve çok merkezli çalışmalarla klinik faydasının netleştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the clinical utility of serum and bronchoalveolar lavage (BAL) Pentraxin‑3 (PTX3) levels for the diagnosis and monitoring of sarcoidosis. Methods: In this prospective cohort conducted at the Department of Pulmonary Medicine, Gazi University, 24 newly diagnosed sarcoidosis patients and 24 age‑ and sex‑matched healthy volunteers were enrolled. Serum samples were obtained from all participants at baseline, and BAL samples were collected from the patient group during diagnostic bronchoscopy. Serum PTX3 measurements were repeated at months 6 and 12. Concentrations were quantified by ELISA (ng/mL) and correlated with pulmonary function tests (PFTs), clinical parameters, and radiological stage. Results: Baseline mean serum PTX3 was 63.4 ± 32.1 ng/mL in patients versus 52.2 ± 29.9 ng/mL in controls (p > 0.05). Serum PTX3 remained stable over 12 months. In the sarcoidosis cohort, serum PTX3 showed moderate inverse correlations with FEV₁, FVC, and DLCO (r = –0.51 to –0.70; p < 0.05). BAL PTX3 correlated positively with serum PTX3 (r = 0.86; p = 0.014) but was not associated with radiological stage, treatment regimen, or extrapulmonary involvement. Conclusion: Serum PTX3 lacks sufficient discriminatory power to distinguish sarcoidosis from healthy subjects; however, its inverse relationship with lung function suggests potential as an indicator of pulmonary impairment. BAL PTX3 may reflect local inflammatory activity, yet its clinical relevance warrants confirmation in larger, multicentre studies.