İş kazası ve meslek hastalığından doğan manevi tazminat
Compensation for non-pecuniary damages arising from occupational accidents and diseases
- Tez No: 970439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları; yalnızca bedensel değil, ruhsal bütünlüğe de etki eden, manevi zarar doğuran zararlandırıcı olaylardır. Bu durum; hukukun, işçinin sadece bedensel zarar yönünden değil, ruhsal bütünlüğünde oluşan sarsıntıları telafi etmeye yönelik tazminat boyutuyla da ilgilenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; iş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklanan manevi zarar ve bunun sonucunda gündeme gelen manevi tazminat talepleri; yasal düzenlemeler, yargı uygulamaları ve doktrin ekseninde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş kazası ve meslek hastalığı kavramlarının tanımları, 6331 sayılı Kanun ve 5510 sayılı Kanun kapsamında irdelenmiş; unsurlar yönünden önem barındıran farklara yoğunlaşılmıştır. Akabinde işverenin iş kazaları ve meslek hastalıklarından doğan hukuki sorumluluğu; haksız fiil sorumluluğu ve sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk karşılaştırması ile beraber incelenmiştir. Konunun taşıdığı tartışmalı hususlar bağlamında, işverenin hukuki sorumluluğunun niteliğine ilişkin çeşitli görüşler ve Yargıtay'ın zaman içerisinde değişen yaklaşımları üzerinde durulmuştur. İşverenin hukuki sorumluluğu kapsamında bulunan maddi tazminat, manevi tazminat ve destekten yoksun kalma tazminatına yönelik temel açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında manevi tazminatın hukuki boyutları derinlemesine incelenmiş; doktrinde ve yargı uygulamalarında tartışmaya açık hususlar ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümü, manevi tazminatın hesaplanmasına ayrılmıştır. Bu doğrultuda, hâkimin takdir yetkisi, manevi tazminat miktarının belirlenmesini etkileyen faktörler, manevi tazminat hesabında standart bir yöntem bulunmamasına dair eleştiriler ve öneriler aktarılmıştır. Ardından manevi tazminatın bölünmezliği ilkesi temelinde tartışılan usulî meseleler, manevi tazminatta zamanaşımı ve faiz uygulaması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and diseases are harmful events affecting the physical and the mental integrity of employees, which causes non-pecuniary damage. This necessitates that the law be concerned with both physical damage and the compensatory dimension remedying the mental distress of. In this study, the non-pecuniary damage arising from occupational accidents and diseases, and the claims for the compensation of non-pecuniary damages are examined in accordance with legal regulations, judicial practices and doctrine. In the first part, the definitions of occupational accident and diseases are discussed in parallel with Law No. 6331 and Law No. 5510, and the significant differences in terms of their elements are emphasized. Subsequently, the employer's legal liability arising from occupational accidents and diseases is addressed by comparing tort liability and the liability resulting from breach of contract. Considering controversial aspects of the subject, various opinions on the nature of the employer's legal liability and the changing approaches of the Court of Cassation over time are highlighted. Regarding the employer's legal liability, basic explanations are given considering pecuniary and non-pecuniary compensation, and compensation for loss of support. In the second part, the legal aspects of non-pecuniary compensation within the frame of occupational accidents and diseases are examined profoundly; controversial doctrines and judicial practices are analyzed comprehensively. The final part is devoted to the calculation of non-pecuniary compensation. In this regard, the judge's discretion, the factors affecting the determination of the amount of non-pecuniary compensation, criticisms about the lack of a standard method for calculating non-pecuniary compensation, and the suggestions are presented. Subsequently, procedural issues are discussed depending on the indivisibility principle of non-pecuniary compensation, besides the statute of limitations and the application of interest, are addressed.