İmar uygulamaları bağlamında ceza hukuku sorumluluğu
Criminal liability in the context of zoning applications
- Tez No: 970441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GAZİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Türkiye, jeolojik yapısı itibarıyla dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer almakta olup geçmişten günümüze kadar yıkıcı etkileri olan birçok deprem felaketiyle karşı karşıya kalmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler, bu durumun en güncel ve dramatik örneği olarak tarihe geçmiştir. Bu olaylar, yapıların mevzuata uygun olarak inşa edilmesinin ve denetimlerinin etkin bir şekilde yapılmasının hayati önem taşıdığını bir kez daha ortaya koymuş olup imar uygulamalarından kaynaklanan cezai sorumluluğun doğru bir zeminde tartışılmasının hayati bir mesele olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, yapıların inşa sürecinden başlayarak ruhsatlandırma, denetim ve kullanıma kadar olan süreçlerde rol oynayan birden fazla aktörün ceza hukuku sorumlulukları incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle İmar hukuku teknik bir alan olduğu için buna ilişkin kavramların üzerinde durulmuş ve bina yapım sürecinin tamamının ele alınması suretiyle hangi yetkilinin hangi aşamada devrede olduğunun belirlenmesi, bu yolla da yapım sürecindeki eksikliklerin ortaya çıktığı aşamanın tespit edilerek hangi yetkiliye sorumluluğun izafe edilebileceği hususunda tespitlere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise imar barışı ve bu düzenleme ile hukuk hayatımıza giren yapı kayıt belgesi gibi güncel hukuki düzenlemelerin ceza hukuku sorumluluğu üzerindeki etkileri analiz edilmiş ve özellikle yapı denetim kuruluşlarının, proje müelliflerinin, belediye görevlilerinin, yapı müteahhitlerinin ve hatta yapı sahiplerinin bu süreçteki yükümlülükleri açıklığa kavuşturularak cezai sorumluluklarının nasıl belirleneceğine ilişkin tespitlere yer verilmiştir. Nihayetinde, dava zamanaşımı süreleri ve zaman bakımından uygulama sorunlarına değinilerek teorik ve uygulamaya yönelik değerlendirmelerle, yapı denetimi ve ceza hukuku sorumluluğu arasındaki bağlantılar kapsamlı bir şekilde ortaya konulmuş ve çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, due to its geological structure, is located on one of the world's most active earthquake belts and has faced numerous devastating earthquakes throughout its history. The earthquakes that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023, represent the most recent and dramatic example of this reality. These events have once again highlighted the vital importance of constructing buildings in compliance with the regulations and ensuring effective inspections. Moreover, they have revealed the crucial need for a well-grounded discussion on criminal liability arising from construction practices. This study examines the criminal liabilities of multiple actors involved in the entire process of building construction, from licensing to supervision and usage. In this context, given that zoning law is a technical field, the relevant concepts have been elaborated upon. The study systematically analyzes the entire construction process, identifying which authorities are responsible at each stage and pinpointing at which stage deficiencies occur. This approach enables determining which authority can be held accountable for procedural failures. In the final part of the study, the effects of recent legal regulations, such as the zoning amnesty and the building registration certificate introduced into the legal system, on criminal liability have been analyzed. The responsibilities of building inspection organizations, project designers, municipal officials, construction contractors, and even building owners have been clarified, and assessments have been made regarding how criminal liability can be determined for each. Lastly, issues related to statute of limitations and practical challenges concerning the timing of enforcement have been discussed. Through theoretical and practical evaluations, this study comprehensively reveals the connections between building inspection and criminal liability and concludes the research.