Attitudes toward mentally ill offenders: A comprehensive systematic review
Akıl hastası suçlulara yönelik tutumlar: Kapsamlı bir sistematik inceleme
- Tez No: 970458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇETİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Zihinsel rahatsızlıklar ve suç arasındaki ilişki, her zaman açık tanımlanmasa da adli bilimler alanında sıkça karşılaşılan karmaşık bir konudur. Zihinsel hastalık, bireyin muhakeme yeteneğini zayıflatabilir ve yeterince anlaşılmadığında çevresine tehdit gibi görünebilir. Suçun toplumsal normların ihlaliyle doğrudan ilişkili olması, suça karışan bireylerin toplumda tehlikeli algılanmasına yol açmaktadır. Zihinsel rahatsızlık ile suç arasındaki nedensel olmayan bağ çoğu zaman görünmezdir. Muhakeme bozukluğu ve günlük yaşamı zorlaştıran semptomlar suç davranışını tetikleyebileceği gibi, hapishane koşulları da mevcut rahatsızlıkları ağırlaştırabilir veya yeni semptomlara neden olabilir. Bu nedenle zihinsel rahatsızlığı olan suçlular, hem hastalıkları hem de işledikleri suç nedeniyle çifte önyargıya maruz kalmaktadır. Suç oranlarının ve yeniden suç işlemenin azaltılması için, ceza adalet sistemi içinde bu bireylerin rehabilitasyonu ve uygun tedaviye erişimi büyük önem taşır. Onların topluma yeniden kazandırılması, hem bireyler hem de toplum için gerekliliktir. Bu noktada polis, ruh sağlığı çalışanları ve toplumun zihinsel rahatsızlığı olan suçlulara yönelik tutumları ayrı ayrı incelenmiştir. Bu sistematik derleme, söz konusu tutumların yönünü, şiddetini ve bunları etkileyen faktörleri ele almaktadır. Amaç, uygulamaya yönelik çıkarımlar sunmak ve araştırmalar ışığında geleceğe dönük iyileştirme önerilerini tartışmaktır. Bu doğrultuda PubMed, ProQuest, Scopus ve Web of Science gibi akademik veri tabanlarında kapsamlı bir tarama yapılmıştır. Tarama sürecinde“akıl hastası suçlular,”“polis,”“ruh sağlığı uzmanları,”“algı”ve“damgalama”gibi anahtar kelimeler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between mental illness and criminal behavior is complex and frequently addressed in forensic sciences. Mental illness can impair judgment and, when misunderstood, may appear threatening to others. Since committing a crime involves violating societal norms, offenders are often perceived as dangerous, regardless of their mental state. The connection between mental illness and crime is not necessarily causal but often invisible. While impaired judgment and disruptive symptoms can lead to criminal behavior, incarceration itself may worsen existing mental health issues or trigger new ones. Thus, individuals with mental illness who commit crimes face a dual prejudice, both for their condition and their criminal act. Reducing crime and recidivism requires effective rehabilitation and treatment within the criminal justice system. Reintegration of mentally ill offenders into society is essential for both individuals and the community. Therefore, the attitudes of three key groups—police, mental health professionals, and society—towards mentally ill offenders hold great importance. This systematic review explores the direction and intensity of attitudes towards mentally ill offenders, as well as the factors shaping them. The aim is to highlight practical applications, propose improvements, and encourage societal contributions based on insights from existing research. To achieve this, a comprehensive literature search was conducted in major academic databases including PubMed, ProQuest, Scopus, and Web of Science. Keyword combinations such as“mentally ill offenders,”“police,”“mental health professionals,”“perception,”and“stigma”were used to identify relevant studies.