Devlet desteğiyle gençliğin kötü alışkanlıklardan korunması ve kişisel gelişiminin sağlanmasına yönelik bir mobil arayüz uygulaması
A state-supported mobile interface application aimed at protecting youth from harmful habits and promoting personal development
  1. Tez No: 970482
  2. Yazar: GİZEM ÇETİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, erdemli ve erdemsiz malların genç bireyler üzerindeki etkilerini incelemek ve özellikle erdemsiz malların (sigara, alkol, dijital bağımlılık, aşırı tüketim alışkanlıkları vb.) yol açtığı olumsuz davranış kalıplarını, devlet destekli bir mobil uygulama aracılığıyla olumlu yönlere dönüştürmeye yönelik dijital bir müdahale modeli geliştirmektir. Çalışma, gençlerin dijital araçlar aracılığıyla bilinçlendirilmesi, yönlendirilmesi ve erdemli davranışlara teşvik edilmesinin mümkün olup olmadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Öncelikle literatür taraması yapılarak erdemli ve erdemsiz mallar kavramsal olarak incelenmiştir. Ardından mobil arayüz uygulaması geliştirilmiştir. İlk aşamada alan yazın taraması gerçekleştirilerek erdemli ve erdemsiz malların tanımı, kapsamı ve gençler üzerindeki etkileri kuramsal çerçevede incelenmiştir. İkinci aşamada ise devlet destekli olarak geliştirilen mobil arayüz uygulaması tasarlanarak uygulamaya sunulmuştur. Uygulama sürecinde elde edilen bulgular, dijital arayüzün gençlerde erdemsiz alışkanlıklara karşı farkındalık oluşturduğunu ve bu alışkanlıkların kullanım sıklığında belirgin bir azalma sağladığını ortaya koymuştur. Öte yandan, erdemli etkinliklere (spor, sanat, kitap okuma, gönüllülük faaliyetleri vb.) yönelimde anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Uygulamada yer alan ödüllendirme sistemi, oyunlaştırma ögeleri ve kişiselleştirilmiş içerik önerilerinin genç kullanıcılar üzerinde olumlu etki yarattığı ve uygulama sadakatini artırdığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda, gençlerin erdemsiz malların olumsuz etkilerinden korunması ve erdemli davranışlara yönlendirilmesi noktasında dijital araçların etkili biçimde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Devlet destekli ve dijital tabanlı bir yaklaşımın, özellikle genç nüfusun yoğun olarak etkileşimde bulunduğu mobil platformlar üzerinden uygulanması, uzun vadede hem bireysel hem toplumsal düzeyde olumlu dönüşümler yaratma potansiyeline sahiptir. Geliştirilen mobil uygulamanın daha geniş yaş ve sosyoekonomik gruplarda test edilmesi, uygulamanın sürekli güncellenmesi ve eğitim sistemine entegre edilmesi, çalışmanın sürdürülebilirliğini ve toplumsal etkisini artıracak önemli adımlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the effects of virtuous and non-virtuous goods on young individuals and, in particular, to develop a digital intervention model aimed at transforming negative behavior patterns caused by non- virtuous goods (cigarettes, alcohol, digital addiction, excessive consumption habits, etc.) into positive ones through a state-supported mobile application. The study aims to reveal whether it is possible to raise awareness, guide, and encourage virtuous behavior among young people through digital tools. First, a literature review was conducted to conceptually examine virtuous and non-virtuous goods. A mobile interface application was then developed. In the first phase, a literature review was conducted to examine the definition, scope, and impact of virtuous and non-virtuous goods within a theoretical framework. In the second phase, a state-supported mobile interface application was designed and implemented. The findings obtained during the implementation process revealed that the digital interface raised awareness of non-virtuous habits in young people and resulted in a significant decrease in the frequency of these habits. On the other hand, a significant increase in the tendency towards virtuous activities (sports, arts, reading, volunteering, etc.) was observed. The app's reward system, gamification elements, and personalized content recommendations have been found to have a positive impact on young users and increase app loyalty. The research concludes that digital tools can be used effectively to protect young people from the negative effects of unethical goods and guide them toward virtuous behavior. Implementing a state-supported, digitally-based approach, particularly on mobile platforms where young people interact extensively, has the potential to create positive transformations at both individual and societal levels in the long term. Testing the developed mobile app across a wider range of age and socioeconomic groups, continuously updating the app, and integrating it into the education system are considered important steps to enhance the sustainability and social impact of the project.