İnsan fetüslerinde Auricula'nın morfometrik ölçümleri ve Auricula deformitelerinin değerlendirilmesi
Morphometric measurements of the Auricle and evaluation of Auricle deformities in human fetuses
  1. Tez No: 970512
  2. Yazar: SEMİHA ŞERİFE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Auricula'nın morfolojik ve morfometrik verileri elde edilerek fetüs auriculasının farklı trimesterlerdeki boyutlarını belirlemek ve karşılaşılan deformiteleri sınıflandırarak yaygınlığını belirlemek amaçlandı. Erken dönem kalıplama tedavisi için literatüre veri kazandırılması hedeflendi. Genetik geçişli lobulus auriculae yapışma tipleri değerlendirildi. Gereç ve yöntem: Çalışmada % 10 formalin ile tespit edilmiş 15 erkek, 25 kız fetüsün bilateral auricula'ları değerlendirildi. Auricula'lar yan yatar pozisyonda cerrahi mikroskop ile fotoğraflandı. Image J programı ile morfometrik ölçümler yapıldı. Daha sonra deformiteler ve lobulus auriculae'nin bağlanma tipleri morfolojik açıdan incelendi. Veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Etik kurul onayı alındı (Karar No: 2025/206). Bulgular: Auricula'nın morfometrik ölçümlerinin sonucunda cinsiyet ve taraf açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Üçüncü trimesterde ikinci trimestere göre tüm parametrelerde anlamlı fark saptandı. Ayak uzunluğu ile incelenen morfometrik parametreler arasında istatistiksel açıdan anlamlı korelasyonlar bulundu. Auricula'ların morfolojilerine bakıldığında 52 (% 65) auricula'da deformite olduğu saptandı. Deformiteler arasında en sık kepçe/kupa kulak deformitesi (% 32,5) görüldü. Deformiteli olanlar ile normal morfolojiye sahip auricula'ların morfometrik ölçümleri karşılaştırıldığında deformite olan auricula'larda tüm parametrelerde anlamlı fark olduğu saptandı. Lobulus auriculae bağlanma tipleri arasında en sık sarkık lobül tipi (% 72,5) görüldü. Sonuç: Bu çalışma fetüs auricula'larının morfometrik ölçümleri yapılarak embriyolojik gelişim sürecinin anlaşılmasına, doğumsal auricula deformiteleri için erken dönemde tedavinin planlanabilmesine ve intrauterin gebelik yaşı tespiti yapılabilmesi için gerekli verilerin elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to obtain morphological and morphometric data of the auricle, to determine the sizes of fetal auricles at different trimesters, and to classify the encountered deformities and determine their prevalence. It was aimed to contribute data to the literature for early molding treatment. Genetically inherited lobulus auriculae attachment types were evaluated. Material and Method: In the study, the bilateral auricles of 15 male and 25 female fetuses fixed with 10 % formalin were evaluated. The auricles were photographed in lateral recumbent position with a surgical microscope. Morphometric measurements were performed using the Image J program. Then, the deformities and attachment types of the lobulus auriculae were examined morphologically. The data were evaluated by statistical methods. Ethics committee approval was obtained (Decision No: 2025/206). Results: As a result of the morphometric measurements of the auricle, no significant difference was found in terms of gender and side. In the third trimester, a significant difference was found in all parameters compared to the second trimester. Statistically significant correlations were found between foot length and the examined morphometric parameters. When the morphology of the auricles was examined, deformities were detected in 52 (65 %) auricles. Among the deformities, the most common was prominent/cup ear deformity (32.5 %). When the morphometric measurements of auricles with deformity and those with normal morphology were compared, a significant difference was found in all parameters in auricles with deformity. Among the lobule of auricle attachment types, the most common was the pendulous lobule type (72.5 %). Conclusion: This study, by performing morphometric measurements of fetal auricles, will contribute to the understanding of the embryological development process, to the planning of early treatment for congenital auricle deformities, and to obtaining the necessary data for determining intrauterine gestational age.