İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde çalışanların beslenme bilgi düzeyi ile sağlıklı besin tercihi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the nutritional knowledge level and healthy food preference of employees in a 5-star hotel in Istanbul
- Tez No: 970567
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde çalışanların beslenme bilgi düzeyi ile sağlıklı besin tercihi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmaya katılmaya gönüllü 325 otel personeline yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Anket formunda demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı değerleri, Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) ölçeği ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 istatistik programı ve BEBİS programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Katılanların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Katılanların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Bu çalışma sonucunda bireylerin temel beslenme bilgi puan ortalaması 37,5±6,65, besin tercihi puan ortalaması11,9±4,70 olarak bulunmuştur. Analiz sonucunda, temel beslenme bilgisi ile besin tercihi puanları arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu görülmektedir (r=0,304, p<0,001). Bu sonuç, katılımcıların temel beslenme bilgisi düzeyi arttıkça, besin tercihlerini daha sağlıklı yönde yapma eğiliminde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the nutritional knowledge level and healthy food preferences of employees working at a 5-star hotel in Istanbul. Data were collected by applying a survey to 325 hotel personnel who volunteered to participate in the study using the face-to-face interview method. The survey form includes demographic information, nutritional habits, height and body weight values, the Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBİD) scale and a 24-hour retrospective food consumption record. The data obtained in the study were evaluated using the IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 statistical program and the BEBİS program. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the participants in the study, and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. Kurtosis and Skewness values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. The relationships between the dimensions determining the scale levels of the participants were examined using Pearson correlation analyses. In examining the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the participants, independent groups t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used. As a result of this study, the average basic nutrition knowledge score of the individuals was found to be 37.5±6.65, and the average food preference score was found to be 11.9±4.70. As a result of the analysis, it is seen that there is a positive and statistically significant correlation between basic nutrition knowledge and food preference scores (r=0.304, p<0.001). This result shows that as the basic nutrition knowledge level of the participants increases, they tend to make healthier food preferences.