Okul öncesi öğretmen eğitiminde mentörlük uygulamasının incelenmesi
Investigating mentoring practice in early childhood teacher education
  1. Tez No: 970566
  2. Yazar: DELAL HELİN ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmen eğitiminde mentörlük uygulamasının öğretmen adaylarının deneyimleri ile incelenmesi amaçlanmıştır. Mentörlük süreci, Uygulama Toplulukları çerçevesi temel alınarak tasarlanmış ve bir akademik dönem boyunca uygulanmıştır. Bu amaç doğrultusunda mentörlük süreci ile okul öncesi öğretmen adaylarının sınıf içi uygulamalarındaki değişimlerin nasıl olduğu, öğretmen adaylarının mentörlük uygulamasının hangi unsurlarını etkili buldukları ve öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerine yönelik sağladığı katkıları öğretmen adaylarının görüşleri ile incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ankara'da bir devlet üniversitesinde bir dönem boyunca altı okul öncesi öğretmen adayı ile mentörlük süreci yürütülmüştür. Araştırmanın verileri yansıtıcı toplantılar ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda mentörlüğün okul öncesi öğretmen adaylarının sınıf içi uygulamaları kapsamında sınıf yönetimi, öğrenme ortamının düzenlenmesi, çocuklarla etkili iletişim kurma, planlanma ve değerlendirme süreçlerinin yapılandırılması gibi birçok yönü kapsayan çok katmanlı bir destek sağladığı görülmüştür. Öğretmen adayları, mentörlük uygulaması ile dönüt alma ve işbirlikçi öğrenme ortamını etkili bulduklarını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte mentörlük, öğretmen adaylarının mesleki motivasyon, mesleğe bağlılık, özgüven, duygusal iyi oluş ve araştırmacı öğretmen bağlamlarında mesleki gelişimlerine katkı sağlamıştır. Araştırma sonucunda mentörlük sürecinin öğretmen adaylarının uygulamalarını ve mesleki gelişim süreçlerini desteklemeye yönelik önemli katkıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the mentoring practice in early childhood teacher education through the experiences of teacher candidates. The mentoring process was designed based on the framework of Communities of Practice and was implemented over the course of one academic semester. In line with this aim, the study aims to examine, through the perspectives of pre-service early childhood teachers, how their classroom practices changed during the mentoring process, which elements of the mentoring they found effective, and what contributions it made to their professional development. The study was carried out using the phenomenological design, one of the qualitative research approaches. The mentoring process was conducted with six pre-service early childhood teachers over the course of one semester at a state university in Ankara. The data of the study were collected through reflective meetings and semi-structured interviews. The data were analyzed using the thematic analysis method. The findings revealed that mentoring provided multilayered support for various aspects of the candidates' classroom practices, regarding classroom management, organization of the learning environment, effective communication with children, planning, and assessment processes. The teacher candidates stated that they found the feedback and collaborative learning environment offered by the mentoring practice to be effective. Furthermore, mentoring contributed to their professional development in terms of motivation, commitment to the profession, self-confidence, emotional well-being, and becoming researcher teachers. Overall, the mentoring process was found to make significant contributions to the improvement of teacher candidates' classroom practices and their professional growth.