Düzce ilindeki bir çimento üretim tesisinden kaynaklanan emisyonların AERMOD hava kalitesi dağılım modeli ile belirlenmesi
Determination of emissions from a cement production facility in duzce province with AERMOD air quality distribution model
- Tez No: 970590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN YUSUF ÇETİNKAYA, PROF. DR. SADULLAH LEVENT KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Düzce İlinde bulunan bir çimento üretim tesisinde, 2021 yılında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kapsamında yapılan emisyon ölçüm sonuçları ile aynı yıla ait üretim kapasitesi ve EMEP/EEA hava kirletici emisyon envanter rehberinden elde edilen emisyon faktörleri değerleri ile yapılan hesaplama sonucunda elde edilen emisyon konsantrasyonlarının modellenmesiyle elde edilen konsantrasyon değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada Partikül Madde ve NOx parametreleri için teorik ve pratik olarak elde edilen emisyon konsantrasyonları modellenmiştir. Çalışmada amaç, teorik olarak elde edilen konsantrasyon sonuçlarının modellenmesi ile pratik hesaplama sonucu elde edilen konsantrasyon sonuçlarının modellenmesinden oluşan konsantrasyonların karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Yapılan çalışma sonucunda 2021 yılı meteorolojik verileri kullanılarak AERMOD Hava Kalitesi Modellemesi ile konsantrasyon sonuçları modellenerek emisyon konsantrasyonlarının bölgede yayılım haritaları gösterilmiştir. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kapsamında yapılan ölçümlerde Baca-1 ve Baca-2 için hesaplanan kütlesel debilerin modellenmesi sonucu 24 saatlik maksimum Partikül Madde konsatrasyonu 87.79 µg/m3, aylık maksimum Partikül Madde konsantrasyonu 5.89 µg/m3, yıllık ortalalama Partikül Madde konsantrasyonu 2.64 µg/m3 olarak modellenmiştir. Çalışma yapılmak üzere seçilen firmanın 2021 yılındaki kapasite raporundan elde edilen veriler doğrultusunda, EMEP/EEA hava kirletici emisyon envanteri rehberinden elde edilen emisyon faktörü(EF) ile yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen kütlesel debilerin modellenmesiyle elde edilen 24 saatlik maksimum Partikül Madde konsantrasyonu 412.08 µg/m3, aylık maksimum Partikül Madde konsantrasyonu 28.05 µg/m3, yıllık ortalama Partikül Madde konsantrasyonu 13.12 µg/m3 olarak modellenmiştir. Baca-1 ve Baca-2 için 24 saatlik maksimum NOx(NO+NO2) konsantrasyonu 14400.95 µg/m3, aylık maksimum NOx(NO+NO2) 968.44 µg/m3, yıllık ortalama NOx(NO+NO2) konsantrasyonu 436.64 µg/m3 olarak modellenmiştir. Çalışma yapılmak üzere seçilen firmanın 2021 yılındaki kapasite raporundan elde edilen veriler doğrultusunda, EMEP/EEA hava kirletici emisyon envanteri rehberinden elde edilen emisyon faktörü(EF) ile yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen kütlesel debilerin modellenmesiyle elde edilen 24 saatlik maksimum NOx(NO+NO2) konsantrasyonu 4948.08 µg/m3, aylık maksimum NOx(NO+NO2) konsantrasyonu 336.90 µg/m3, yıllık ortalama NOx(NO+NO2) konsantrasyonu 157.61 µg/m3 olarak modellenmiştir 2021 yılında bacada ölçülen yıllık ortalama NOx(NO+NO2) konsantrasyon değeri ile emisyon faktörü(EF) sonucu hesaplanan yıllık ortalama NOx(NO+NO2) konsantrasyon değeri arasındaki farkın modellenmesi sonucu konsantrasyon farkı 391,48 µg/m3 olarak bulunmuştur. 2021 yılında bacada ölçülen yıllık ortalama Partikül Madde konsantrasyon değeri ile emisyon faktörü(EF) sonucu hesaplanan yıllık ortalama Partikül Madde konsantrasyon değeri arasındaki farkın modellenmesi sonucu konsantrasyon farkı 12.61 µg/m3 olarak bulunmuştur. Sonuçlarda da anlaşılacağı üzere tesislerde yapılan ölçümler ile emisyon faktörü(EF) sonucu yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen konsantrasyon değerleri arasında oldukça fark olduğu görülmektedir. Bu farkların, ölçümlerin gerçekleştirildiği zamandaki meteorolojik, topografik, çevresel vb. şartlardan kaynaklandığı söylenebilir. Bu durumlara ek olarak tesiste yapılan çalışmanın süresi, ölçüm sırasındaki üretim kapasitesi, tesiste yapılan diğer çalışmalar vb. durumlarda sonuçları etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparison was made between the concentration values obtained by modeling the emission concentrations obtained as a result of calculations made with the results of emission measurements conducted in 2021 under the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change at a cement production facility in Düzce province, the production capacity for the same year, and the emission factor values obtained from the EMEP/EEA air pollutant emission inventory guide. In the study, the emission concentrations obtained theoretically and practically for Particulate Matter and NOx parameters were modeled. The aim of the study was to compare the concentrations obtained by modeling the theoretical concentration results with the concentration results obtained by practical calculations. As a result of the study, the concentration results were modeled with AERMOD Air Quality Modeling using 2021 meteorological data, and the distribution maps of emission concentrations in the region were shown. In the measurements carried out within the scope of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, as a result of the modeling of the mass flow rates calculated for Chimney-1 and Chimney-2, the 24-hour maximum Particulate Matter concentration was modeled as 87.79 µg/m3, the monthly maximum Particulate Matter concentration was 5.89 µg/m3, and the annual average Particulate Matter concentration was 2.64 µg/m3. In line with the data obtained from the 2021 capacity report of the company selected for the study, the 24-hour maximum Particulate Matter concentration obtained by modeling the mass flow rates made with the emission factor (EF) obtained from the EMEP/EEA air pollutant emission inventory guide was modeled as 412.08 µg/m3, the monthly maximum Particulate Matter concentration was 28.05 µg/m3, and the annual average Particulate Matter concentration was 13.12 µg/m3. For Chimney-1 and Chimney-2, the 24-hour maximum NOx(NO+NO2) concentration is modeled as 14400.95 µg/m3, the monthly maximum NOx(NO+NO2) is 968.44 µg/m3, and the annual average NOx(NO+NO2) concentration is 436.64 µg/m3. In line with the data obtained from the 2021 capacity report of the company selected for study, the 24-hour maximum NOx(NO+NO2) concentration obtained by modeling the mass flow rates obtained as a result of the calculations made with the emission factor (EF) obtained from the EMEP / EEA air pollutant emission inventory guide was modeled as 4948.08 µg/m3, the monthly maximum NOx(NO+NO2) concentration was 336.90 µg/m3, and the annual average NOx(NO+NO2) concentration was 157.61 µg/m3. As a result of modeling the difference between the annual average NOx(NO+NO2) concentration value measured in the chimney in 2021 and the annual average NOx(NO+NO2) concentration value calculated as a result of the emission factor (EF), the concentration difference was found to be 391.48 µg/m3. Modeling the difference between the annual average Particulate Matter concentration measured at the chimney in 2021 and the annual average Particulate Matter concentration calculated from the emission factor (EF), found the concentration difference to be 12.61 µg/m3. As can be seen from the results, there is a significant difference between the concentration values obtained from the measurements made at the facilities and the calculations made from the emission factor (EF). These differences can be attributed to meteorological, topographic, environmental, and other conditions at the time of the measurements. In addition to these factors, the duration of work performed at the facility, the production capacity at the time of the measurement, and other activities performed at the facility also affect the results.