İnsansız deniz araçlarına ilişkin uluslararası tanım, sınıflandırma ve düzenlemelerin karşılaştırmalı bir incelemesi
Comparative analysis of international definitions, classifications, and regulatory frameworks for unmanned maritime vehicles
  1. Tez No: 970603
  2. Yazar: NEJAT KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇOŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kısmen ya da tümüyle insan müdahalesine ihtiyaç duymadan sevk ve idare edilen deniz araçlarının geliştirilmesi üzerine gerçekleştirilen çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmaların da etkisiyle hızlı biçimde ilerleyen insansız araç teknolojisinin kullanımı denizcilik endüstrisinin her alanına entegre olmaktadır. Geleneksel deniz araçlarından farklı yeni tip bir deniz taşıtı olarak nitelendirilebilecek insansız deniz araçları uluslararası düzenlemelerde de kendilerine özgü yeni kuralların oluşturulması ihtiyacı doğurmaktadır. Bu çalışmada, insansız deniz araçlarının tanım ve sınıflandırılması üzerine oluşturulan uluslararası düzenlemeler incelenmiştir. Uluslararası ve ulusal yasal regülasyonlar henüz yalnızca insani açıdan oluşan hukuki kuralları taşımaktadır. Otonom gemilerle beraber Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün oluşturmuş olduğu MASS kodu dereceleriyle beraber yeni bir uluslararası ve ulusal kural topluluğu oluşturulması hedeflenmektedir. SOLAS, STCW, MLC, COLREG, ISM, MARPOL gibi uluslararası kurallar temelde insanı, denizi ve güvenli seyri baz alan kurallardır. Aynı şekilde otonom gemiler içinde bu kapsamlar genişletip yeni bir hukuki çerçeveye oturtma çalışmaları devam etmektedir. Buna ek olarak yetkilendirilmiş klas kuruluşları yayınlamış olduğu kitapçıklar ve bildiriler ile insansız deniz aracı sürecinde uygulanması gereken kuralları belirlemektedirler. Bayrak kuruluşları da kendi limanlarında otonom gemilerin denetlenmesinin yapılması hususundaki çalışmalarını bakanlık düzeyinde sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on the development of marine vehicles that are partially or completely driven without the need for human intervention are increasing day by day. With the effect of these studies, the use of rapidly advancing unmanned vehicle technology is being integrated into every area of the maritime industry. Unmanned marine vehicles, which can be described as a new type of marine vehicle different from traditional marine vehicles, also require the creation of new rules specific to them in international regulations. In this study, international regulations established on the definition and classification of unmanned marine vehicles were examined. International and national legal regulations currently carry only legal rules formed from a human perspective. It is aimed to create a new international and national rule community with the MASS code degrees established by the International Maritime Organization (IMO) together with autonomous ships. International rules such as SOLAS, STCW, MLC, COLREG, ISM, MARPOL are fundamentally rules based on humans, the sea and safe navigation. Similarly, efforts are ongoing to expand these scopes for autonomous ships and place them in a new legal framework. In addition, authorized classification societies determine the rules to be applied in the unmanned marine vehicle process with the booklets and notices they publish. Flag organizations also continue their work on the inspection of autonomous ships in their own ports at the ministry level.