Catering sektöründe çalışan bireylerin beslenme durumları ve sürdürülebilir tüketim davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and sustainable consumption behaviors of individuals working in the catering sector
- Tez No: 970619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir beslenme, besinlerin çevresel etkisinin düşük olduğu, gelecekteki gıda güvenliği ve sağlıklı yaşamı destekleyen diyetleri kapsar. Bu bağlamda, catering sektörü de sürdürülebilir beslenmeyi ve sürdürülebilir tüketimi teşvik ederek yerel, mevsimsel ve çevre dostu besinlerle kaynak israfını azaltabilir ve daha sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturabilir. Bu çalışmada catering sektöründe çalışan bireylerin beslenme durumu, beslenme bilgi düzeyleri, besin tercihleri ve sürdürülebilir tüketim davranışları değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan anket formu, İstanbul'da bir catering firmasında çalışan 111 katılımcıya yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Katılımcıların %69,37'si kadın, %30,63'ü erkektir. Katılımcılara sosyo-demografik bilgiler, antropometrik ölçümler, besin tüketim sıklığı, beslenme bilgi ölçeği, besin seçimi anketi ve sürdürülebilirlik bilgi düzeylerini sorgulayan anket formları uygulanmıştır. Kadınların %52'si ve erkeklerin %26'sı sürdürülebilirlik kavramını, kadınların %48'i ve erkeklerin %22'si sürdürülebilir beslenme kavramını bilmektedir. Kadınların 87,21±20,46 beslenme bilgi puanları, erkeklerin 79,12±14,66 beslenme bilgi puanlarından, anlamlı olarak yüksektir (p<0,05). Ayrıca, kadınların besin seçimi uygunluk puanı ve gıda israfının azaltılması davranışlarında anlamlı olarak daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur (p<0,05). Erkeklerin yerel gıda tüketim puanı ise kadınlardan daha yüksek hesaplanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, bu bulgular doğrultusunda, catering sektöründe çalışan kadın katılımcılar yerel gıda tüketimi dışında sürdürülebilir beslenme ve bu durumu etkileyen faktörlerde erkek katılımcılara kıyasla daha bilgili ve bilinçli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable nutrition encompasses diets with low environmental impact that supoort food security and healthy living both now and in the future. In this context, the catering sector can promote sustainable nutrition and consumption by reducing resource waste through the use of local, seasonal and environmentally friendly foods, thereby contrinuting to a more sustainable supply chain. This study evulated the nutritional status, nutritional knowledge levels, food proferences ad sustainable consumption behaviors of individuals working in the catering sector. The questionnaire used in the study was administred through face-to-face interviews with 111 participants employed at a catering company in Istanbul. Of the participants, 69,37% were female and 30,63% were male. The participants completed questionnaires covering socio-demographic information, anthropometric measurements, food consumption frequency, nutrition knowledge scale, food choice survey and sustainability knowledge levels. Among the women, 52% were familiar with the concept of sustainability and 48% were aware of the concept of sustainable nutrition. Among the men, these rates were 26% and 22%, repectively. The mean nutrition knowledge score of women (87,21±20,46) was significantly higher than that of men (79,12±14,66) (p<0,05). Additionally, women scored significantly higher in food choice appropriatness and in behaviors aimed at reducing food waste (p<0,05). However, men's scores for local food consumption were significantly higher than those of women (p<0,05). In conclusion, based on these findings, it was determined that femal participants working in the catering sector were more knowledgeable and conscious than their male counterparts regarding factors affecting sustainable nutrition, except for local food consumption.