Türkiye deniz üstü rüzgâr enerjisi santralleri için coğrafi bilgi sistemleri destekli boolean ve ağırlıklı analiz yöntemleriyle yer seçimi
Site selection for offshore wind energy power plants in Türkiye using geographical information systems based boolean and weighted analysis methods
- Tez No: 970651
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karadeniz, Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi ile çevrili olan Türkiye, önemli bir deniz üstü rüzgâr enerjisi potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin açığa çıkarılması, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı ve sürdürülebilirlik hedefleri açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'nin deniz alanlarında deniz üstü rüzgâr enerjisi santrali (DRES) kurulumu için uygun sahalar, iki yöntemle değerlendirilmiştir: Boolean tabanlı analiz ve DEMATEL tabanlı Analitik Ağ Süreci ile yürütülen ağırlıklı analiz. Her iki yaklaşımda da teknik, çevresel, sosyal ve güvenlik kriterleri entegre edilerek kısıtlı ve uygun alanlar belirlenmiştir. Boolean analizine göre Türkiye denizlerinin %3,41'i DRES kurulumu için uygun olarak değerlendirilmiştir. Ağırlıklı analiz ise tüm kısıt ve değerlendirme kriterleri arasındaki karşılıklı bağımlılıkları dikkate alarak ve göreli ağırlıklar atayarak bu sonucu detaylandırmıştır; buna göre alanların %3,30'u uygun ve %0,02'si kısmen uygun olarak sınıflandırılmıştır. Uygun alanların teknik olarak kurulabilir kapasitesi, Türkiye'nin mevcut kurulu gücünün yaklaşık yarısına denk gelmektedir. Bu durum, özellikle derin sularda yüzer türbin teknolojileri açısından, DRES'in taşıdığı yüksek potansiyele işaret etmektedir. Türkiye'nin özgün coğrafi koşulları altında saha uygunluğunu etkileyen kritik kriterler arasında deniz tabanı jeolojik yapısı, balıkçılık alanları, turizm potansiyeline etkiler ve jeopolitik kaygılar öne çıkmaktadır. Elde edilen bulgular, yenilenebilir enerji hedeflerinin ilerletilmesi ve sürdürülebilir enerji gelişiminin desteklenmesi açısından karar vericilere rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye, surrounded by the Black Sea, the Mediterranean, the Aegean Sea, and the Sea of Marmara, holds significant offshore wind energy potential. Unlocking this potential is critical for advancing Türkiye's energy independence and sustainability goals. This study evaluates suitable locations for offshore wind power plants in Türkiye's marine areas using two methodologies: A Boolean-based, and a weighted-based analysis employing the DEMATEL-based Analytic Network Process. Both approaches integrated technical, environmental, social, and security criteria to identify restricted and suitable areas. The Boolean-based analysis indicated that 3,41% of Türkiye's seas are suitable for OWPP installations. The weighted-based analysis refined these results by incorporating interdependencies among all restriction and evaluation criteria and assigning relative weights, resulting in 3,30% of the area classified as suitable and 0,02% as moderately suitable. Notably, the technically feasible capacity of these suitable areas corresponds to half of Türkiye's current installed capacity, highlighting the significant potential of offshore wind energy, especially for floating wind turbine installations in deeper waters. Critical criteria influencing site suitability under Türkiye's unique geographic conditions include the geological structure of the seabed, fishing areas, impact on tourism potential, and geopolitical concerns. The findings guide policymakers in advancing renewable energy goals and fostering sustainable energy development. Science