Yetişkin yaş grubu Tetanos Bilgi Ölçeğinin geliştirilmesi: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Development of the adult age group Tetanus Knowledge Scale: Validity and reliability study
- Tez No: 970652
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin yaş grubunda tetanos bilgi düzeyini ölçmek üzere geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Veri toplama süreci, Şubat 2025–Haziran 2025 tarihleri arasında Edirne ili merkez ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18 yaş ve üzeri toplam 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama işlemi sosyodemografik değişkenlerin yer aldığı 13 soru ve Yetişkin Yaş Grubu Tetanos Bilgi Ölçeğine ait 40 soru olmak üzere toplam 53 sorudan oluşan anket formu ile gerçekleştirilmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde, içerik geçerliği Lawshe tekniği ile değerlendirilmiş, kapsam geçerlik oranı hesaplanarak ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,94 bulunmuştur. Yapı geçerliği için veri seti ikiye ayrılmış; 200 kişilik ilk veri grubuna açımlayıcı faktör analizi, diğer 200 kişilik gruba doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçek 7 alt boyut ve 23 maddeden oluşmuştur ve faktör yükleri 0,40'ın üzerinde saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizinde 7 alt boyut ve 22 maddenin uyum indeksleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Güvenirlik analizlerinde Cronbach Alfa katsayısı, madde-toplam korelasyonları, % 27'lik alt-üst grup karşılaştırmaları ve İkiye Bölme Güvenirliği yöntemleri kullanılmıştır. Ölçeğin tamamı için Cronbach Alfa katsayısı 0,87 olarak bulunmuş, alt boyutların Cronbach Alfa değerleri de kabul edilebilir sınırlar içinde yer almıştır. İkiye Bölme Güvenirliği analizinde Spearman-Brown katsayısı 0,92 olarak hesaplanmıştır. Ölçek maddelerinin madde-toplam korelasyonlarının tümü 0,30'un üzerinde olup, %27'lik alt-üst grup karşılaştırmaları istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,001). Geliştirilen“Yetişkin Yaş Grubu Tetanos Bilgi Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Ölçek, halk sağlığı alanında tetanos bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve eğitim programlarının planlanması amacıyla kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a valid and reliable measurement tool to assess tetanus knowledge levels in the adult age group. The data collection process was carried out between February 2025 and June 2025 with a total of 400 participants aged 18 years and older who applied to Family Health Centers in the city center of Edirne. Data were collected using a questionnaire form consisting of 53 questions, including 13 items on sociodemographic variables and 40 items belonging to the Adult Age Group Tetanus Knowledge Scale. During the scale development process, content validity was evaluated using the Lawshe technique, and the content validity index of the scale was calculated as 0.94. For construct validity, the dataset was divided into two; exploratory factor analysis was applied to the first group of 200 participants, and confirmatory factor analysis to the other 200 participants. As a result of the exploratory factor analysis, the scale consisted of 7 sub-dimensions and 23 items, with factor loadings above 0.40. In the confirmatory factor analysis, 7 sub-dimensions and 22 items showed acceptable fit indices. Reliability analyses included Cronbach's alpha coefficient, item-total correlations, 27% upper–lower group comparisons, and Split-Half Reliability. The Cronbach's alpha coefficient for the entire scale was 0.873, and the coefficients for the sub-dimensions were within acceptable limits. In the Split-Half Reliability analysis, the Spearman-Brown coefficient was calculated as 0.918. All item-total correlation values were above 0.30, and the 27% upper–lower group comparisons were statistically significant (p < 0.001). It was concluded that the“Adult Age Group Tetanus Knowledge Scale”is a valid and reliable measurement tool. The scale can be used in the field of public health to assess tetanus knowledge levels and to plan educational programs.