Hibrit kuplör içeren 2×2'lik mikroşerit dizi antenler
2×2 microstrip array antennas incorporating hybrid couplers
  1. Tez No: 970660
  2. Yazar: SEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mikroşerit dizi anten kullanılarak anten boyutlarını değiştirmeden aynı yapı üzerinde iki ve dört yönlü ışıma örüntüsü elde edilebilmesi ve rezonans frekansının ayarlanabilir olması ile dinamik bir yapı hedeflenmiştir. Bu amaçla, tekli yama antene varaktör diyotlar entegre edilmiş ve gerekli DC besleme, toprak düzlemi üzerinden uygulanan bir DC gerilimle sağlanmıştır. Elde edilen bu yapı kullanılarak dört elemanlı bir dizi anten tasarlanmıştır. Ayrıca, dizi anten yapısında yama antenler arasında faz farkı oluşturmak amacıyla dört portlu bir hibrit kuplör kullanılmış ve iki port üzerinden iki farklı ışıma deseni elde edilmiştir. Varaktörlere uygulanan gerilimin değiştirilmesiyle frekans ayarlaması gerçekleştirilmiştir. Tüm hesaplamaların doğruluğu, üç boyutlu tam dalga elektromanyetik benzetim yazılımı olan CST Microwave Studio ortamında test edilmiştir. Ayrıca, varaktörsüz yama antenler ve dairesel hibrit kuplör kullanılarak dört elemanlı bir dizi anten tasarlanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemlerden önce, yama antenin, dairesel hibrit kuplörün ve 2×2 dizi antenin parametreleri matematiksel olarak hesaplanmıştır. Yama antenlerin giriş yönleri uygun akım yönlerini elde edebilmek için uygun şekilde yerleştirilmiştir. Tasarım parametrelerinin optimize edilmesi ile üretilen antenin laboratuvar testleri yapılmıştır. S_11 ve voltaj duran dalga oranı (VSWR) ölçülmüştür. Dairesel hibrit kuplörün giriş portlarından elde edilen ölçüm sonuçlarının benzetim değerleri ile tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a microstrip array antenna is employed with the aim of achieving bi-directional and quad-directional radiation patterns on the same structure without altering the antenna dimensions, as well as enabling tunability of the resonance frequency. For this purpose, varactor diodes were integrated into a single patch antenna, and the required DC bias was provided via the ground plane. Using this structure, a four-element array antenna was designed. Additionally, in order to create a phase difference between the patch elements in the array, a four-port hybrid coupler was utilized, and two distinct radiation patterns were obtained through two output ports. Frequency tuning was achieved by varying the bias voltage applied to the varactors. The accuracy of all calculations was validated through simulations performed in CST Microwave Studio, a full-wave 3D electromagnetic simulation software. Furthermore, a four-element array antenna, without varactors, was designed and fabricated using circular hybrid couplers. Prior to these implementations, the parameters of the patch antenna, circular hybrid coupler, and 2×2 array structure were analytically calculated. The feed orientations of the patch antennas were adjusted appropriately to obtain the desired current directions. Following the optimization of design parameters, the fabricated antenna was tested in the laboratory. Return loss (S₁₁) and Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) measurements were conducted. The measurement results obtained from the input ports of the circular hybrid coupler were found to be consistent with the simulation results.