Kepler veri setinden elde edilen bazı ew türü örten çift yıldızların ışık eğrisi çözümleri ve fiziksel özellikleri
Light curve solutions and physical properties of some ewtype eclipsing binari̇es obtained from the kepler data set
- Tez No: 970666
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Kepler Kataloğu kullanılarak, üç W UMa (W Ursae Majoris: EW) tipi örten çift yıldızın (KIC9832227, KIC4738426, KIC4936334) ışık eğrileri analiz edilmiştir. Analizlerde Wilson-Devinney (W-D) yöntemi kullanan PHOEBE 0.31a yazılımı kullanılmış ve ışık eğrileri için hassas i-q taramaları gerçekleştirilmiştir. Işık eğrisi modelleme sonuçlarından, KIC9832227, KIC4738426 ve KIC4936334 sistemleri için kütle oranları (0.276, 0.73, 0.514), yörünge eğimleri (54°.68, 12°.80 16°.50), ikinci bileşenin sıcaklıkları (daha küçük kütleliler için 5880 K, 5656 K ve 3990 K) ve yüzey potansiyelleri (2.377, 3.220, 2.830) gibi bazı önemli parametreler hassas olarak belirlenmiştir. Mutlak parametrelerinin ise KIC9832227 için M1 = 1.886Mʘ, M2=0.518Mʘ, R1 = 1.573Rʘ, R2 = 0.885Rʘ olarak, KIC4738426 için M1 = 0.791Mʘ, M2 = 0.576Mʘ, R1 = 0.777Rʘ, R2 = 0.675Rʘ olarak ve KIC4936334 için M1 = 1.444Mʘ, M2 = 0.740 576Mʘ , R1 = 1.242Rʘ, R2 = 0.925Rʘ başarılı bir şekilde belirlenebilmiştir. Fotometrik çözümler, KIC9832227 ve KIC4936334'ün sırasıyla %20.6 ve %18.2'lik düşük dolum faktörü ile W alt türü WUMa değen çift sistemler olabileceğini, KIC4738426'nın ise %23.7'lik düşük dolum faktörü ile A alt türü değen çift sistemler olarak sınıflandırılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, sistemlerin sıcaklıklarından KIC9832227, KIC4738426 ve KIC4936334 sistemlerinin yaklaşık olarak sırasıyla G1V, G0V ve K7V tayf türünden ana kol yıldızı oldukları tahmin edilmiştir. Bu çalışmada üç farklı değen çift yıldız için elde edilen sonuçların literatürde yararlı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the light curves of three W UMa (W Ursae Majoris: EW) type eclipsing binaries (KIC9832227, KIC4738426, KIC4936334) are analyzed using the Kepler Catalogue. PHOEBE 0.31a software based on the Wilson–Devinney (W–D) method is used in analyzes and accurate i-q scans were performed for light curves. From the results of light curve modeling, some important parameters such as mass ratios (0.276, 0.73, 0.514), orbital inclinations (54°.68, 12°.80, 16°.50), temperatures of the second component (5880 K, 5656 K and 3990 K for less massive), and surface potentials (2.377, 3.220, 2.830) were accutarely determined for KIC9832227, KIC4738426 and KIC4936334 systems. The absolute parameters were also able to successfully determined as M1 = 1.886Mʘ, M2=0.518Mʘ, R1 = 1.573Rʘ, R2 = 0.885Rʘ for KIC9832227, as M1 = 0.791Mʘ, M2 = 0.576Mʘ, R1 = 0.777Rʘ, R2 = 0.675Rʘ for KIC4738426 and as M1 = 1.444Mʘ, M2 = 0.740576Mʘ, R1 = 1.242Rʘ, R2 = 0.925Rʘ for KIC4936334. The photometric solutions indicate that KIC9832227 and KIC4936334 may be W sub type WUMa contact binary systems with low filling factor of 20.6%, 18.2%, respectively, while KIC4738426 may be classified as A sub type binary system with low filling factor of 23.7%. Moreover, from the temperatures of the systems, it is estimated that KIC9832227, KIC4738426 and KIC4936334 were G1V, G0V, and K7V main-sequence stars, respectively. We think that the results obtained for three different contact binaries in this study can be useful in literature.