Ortaöğretim öğrencilerinin kütle çekim kuvveti kavrayışları
Secondary school students' interpretation of gravitational force
- Tez No: 279697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin kütle çekim kuvveti hakkındaki kavrayışlarını ve bu kavrayışlar arasındaki ilişkileri araştırmaktır.Bu araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama işlemi için hazırlanan sorular pilot uygulama ile son halini almıştır. 5 adet sorudan oluşan ölçme aracı 101 ortaöğretim öğrencisine uygulanmıştır. Uygulama 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Kodlamalar araştırmacı tarafından yapılmıştır. Kodların görülme sıklığı sayılmıştır. Kodlardan alt kategoriler, kategoriler ve üst kategoriler belirlenmiştir.Sonuç olarak (55 adet) kod, (11 adet) alt kategori, (8 adet) üst kategori sayısı. belirlenmiştir. Bu kategoriler incelendiğinde öğrencilerin kütle çekim kuvveti hakkındaki kavrayışlarının; ?yerçekimi? ve ?ağırlık? kavramlarını farklı fiziksel kavramlarmış gibi yorumladıkları, bazı öğrencilerin ?kütleleri farklı cisimler için, birbirlerine uyguladıkları kütle çekim kuvvetinde büyük kütleli cismin küçük kütleli cismi daha büyük kuvvetle çekeceği?, kütle çekim kuvvetine ilişkin aynı fiziksel duruma öğrencinin ?kütlesel çekim?, ?kütle çekim kuvveti?, ?Kepler yasası?, ?yerçekimi?, ?yerin çekim kuvveti?, ?evrensel çekim yasası? gibi pek çok farklı isimlendirmelere başvurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate secondary school students? perception of the gravitational force and the relationships among these perceptions.In this investigation, data were collected by using the survey method. The questions prepared for data collection, took their final form by the pilot application. The measurement tool consisting of 5 questions was applied to 101 secondary school students. The application was conducted at the second period of the Education ?Year 2008-2009.The Analysis of the obtained data was conducted by using the content analysis method. The Coding was done by the investigator. The incidence of the codes is counted. The categories and Sub-Categories were determined out of the codes.In conclusion, 55 codes, 11 subcategories and 8 categories were determined. Upon the examination of these categories, it was determined that the students interpreted `gravity? and `weight? as different physical concepts, some students had such wrong perceptions as objects with larger masses would pull the objects with smaller masses with a bigger force in the case of objects with different masses. It was also determined that the students used many different descriptions for the same physical condition related to the gravitational force a "Mass Gravity?, ?Mass Attraction Force?, ?Keppler?s Law?, `Gravity?, `Gravitational Force of the Earth?, The Universal Law of Gravity?