Ebeveynlerin dijital oyun rehberlik stratejileri ile okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between digital game parental mediation strategies and social skills of preschool children's
- Tez No: 970697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin dijital oyun rehberlik stratejileri ile okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışma, İstanbul ili Pendik ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokulu ve anasınıflarına devam eden 4-6 yaş grubu çocukların ebeveynlerinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 427 ebeveyn çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Dijital Oyun Ebeveyn Rehberlik Stratejileri Ölçeği”ve“Erken Çocukluk Döneminde Sosyal Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Ebeveynlerin dijital oyun rehberlik yaklaşımları ile çocuklarının sosyal becerileri arasındaki ilişki Spearman Sıra Korelasyonu ile analiz edilmiştir. Ölçek puanlarının ve alt boyutlarının demografik değişkenlerle anlamlı farklılığı Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Dijital oyun ebeveyn rehberlik stratejileri ölçeği puanlarına göre aktif ve teknik rehberlik stratejileri en yüksek puan ortalamasına sahiptir. Çocuğun yaşı, kardeş sayısı, babanın eğitim durumu ebeveynlerin serbest rehberlik stratejileri; annenin eğitim durumu ise ebeveynlerin aktif ve teknik rehberlik stratejileri üzerinde anlamlı bir farklılık göstermektedir. Erken çocukluk döneminde sosyal beceri ölçeği puanlarına göre iş birliği ve hakkını arama becerileri en yüksek puan ortalamasına sahiptir. Çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı ve annenin çalışma durumu, çocuğun sosyal becerilerinden hakkını arama üzerinde anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ebeveynlerin dijital oyun rehberlik stratejileri ölçeği ile erken çocukluk döneminde sosyal beceri ölçeği arasındaki korelasyon analizi sonucuna göre, aktif ebeveyn rehberlik stratejileri ile iş birliği alt boyutu arasında düşük düzeyde pozitif yönde; dijitale yönlendiren ebeveyn rehberlik stratejisi ile iş birliği alt boyutu arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parents' digital game parental mediation strategies and the social skills of preschool children. The study, conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods, was carried out with data obtained from the parents of children aged 4–6 attending public preschools and kindergarten classes affiliated with the Ministry of National Education in the Pendik district of Istanbul. The sample of the study consisted of 427 parents selected through simple random sampling during the 2024–2025 academic year. As data collection tools, the“Demographic Information Form,”the“Digital Game Parental Mediation Strategies Scale,”and the“Social Skills Scale in Early Childhood”were used. The relationship between parents' digital game parental mediation strategies and their children's social skills was analyzed using Spearman's Rank Correlation. The significance of differences in scale scores and subdimensions according to demographic variables was evaluated through Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. According to the scores of the Digital Game Parental Mediation Strategies Scale, active and technical mediation strategies had the highest mean scores. The child's age, number of siblings, and father's educational level showed a significant difference in parents' free mediation strategies, while the mother's educational level showed a significant difference in parents' active and technical mediation strategies. According to the scores of the Social Skills Scale in Early Childhood, cooperation and assertiveness had the highest mean scores. The child's gender, number of siblings, and the mother's employment status showed significant differences in the assertiveness dimension of children's social skills. Based on the correlation analysis between the Digital Game Parental Mediation Strategies Scale and the Social Skills Scale in Early Childhood, it was concluded that there was a low-level positive correlation between active parental mediation strategies and the cooperation subdimension, and a low-level negative correlation between parental mediation strategies that direct children to digital games and the cooperation subdimension.