Yüksek hızlı ulaşımın geleceği: Hyperloop (Hızyuvar) teknolojisinin emniyeti ve teknik standartları ile regülasyonlarının kapsamlı incelenmesi
The future of high-speed transportation: The comprehensive examination of safety and technical standards and regulations in hyperloop technology
  1. Tez No: 970700
  2. Yazar: BURAK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Mühendislik Bilimleri, Transportation, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hyperloop (Hızyuvar) teknolojisinin emniyet, teknik standartlar ve regülasyonlar bağlamında kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Yenilikçi yapısıyla Hyperloop, düşük basınçlı tüpler ve manyetik kaldırma sistemlerini bir araya getirerek yüksek hızlı, enerji verimli ve çevre dostu bir ulaşım çözümü sunmaktadır. Ancak, bu sistemin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için öncelikli olarak güvenlik, teknik standartlar ve düzenleyici çerçevelerin belirlenmesi gerekmektedir. Hyperloop'un güvenliği, geleneksel taşımacılık sistemlerinden farklı bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Ön tehlike analizleri, otomatik kontrol sistemleri ve siber güvenlik protokolleri, teknolojinin güvenilirliği için kritik öneme sahiptir. Teknik standartlar açısından, malzeme dayanıklılığı, enerji verimliliği ve yolcu ergonomisi gibi unsurların uluslararası düzeyde standartlaştırılması gerekmektedir. Regülasyonlar bağlamında, Hyperloop'un yasal statüsü hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yeni düzenlemelerle desteklenmelidir. Çevresel sürdürülebilirlik ve güvenlik standartlarının uyumlu hale getirilmesi, teknolojinin kabul edilmesini hızlandıracaktır. Hyperloop, geleceğin ulaşım sistemi olarak büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak bu potansiyelin gerçekleştirilmesi, güvenlik önlemleri, teknik standartlar ve düzenleyici çerçevelerin etkili bir şekilde uygulanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive evaluation of Hyperloop technology in terms of safety, technical standards, and regulations. With its innovative structure, Hyperloop combines low-pressure tubes and magnetic levitation systems to offer a high-speed, energy-efficient, and environmentally friendly transportation solution. However, the successful implementation of this system requires prioritizing the establishment of safety measures, technical standards, and regulatory frameworks. The safety of Hyperloop necessitates an approach distinct from traditional transportation systems. Preliminary hazard analyses, automated control systems, and cybersecurity protocols are critical for ensuring the reliability of this technology. In terms of technical standards, factors such as material durability, energy efficiency, and passenger ergonomics need to be standardized at the international level. Regarding regulations, Hyperloop's legal status must be supported by new measures at both national and international levels. Harmonizing environmental sustainability and safety standards will accelerate the acceptance of this technology. Additionally, public-private partnerships and green financing instruments can ensure sustainable funding for the system. Hyperloop holds great potential as the transportation system of the future. However, realizing this potential depends on the effective implementation of safety measures, technical standards, and regulatory frameworks.