Çevre dostu malzemelerden üretilen ısı yalıtım levhalarının çevresel etkilerinin analizi
Analysis of environmental effects of thermal insulation boards produced from environmentally friendly materials
- Tez No: 970733
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir doğal lif olan koyun yünü ve ahşap yonga karışımı ile yeni ısı yalıtım malzemeleri önerilmektedir. Bu maksatla çalışmada, kontrol gurubu örnekler, ahşap yonga ve yün karışımı (YYK) örnekler ile ara katmanlarda oranları sırasıyla %10, %20 ve %30 olan, düşük ve orta yoğunlukta levhalar üretilmiştir. Üre Formaldehit esaslı tutkal kullanılmıştır. Elde edilen levhalar TS EN 310, TS EN 317, TS EN 319, TS EN 322, TS EN 323, TS EN 13446'a göre belirtilen ölçülere getirildikten sonra yonga levha standartlarına göre testlere tabi tutulmuştur. Levhalar 150 ± 10 C° sıcaklıkta ve destek noktasına 14,926 kg / cm2 basınçla, 18 dk boyunca pres altında tutularak elde edilmiştir. Üretilen levhalara; TS EN 323'e göre yoğunluk, TS EN 322'e göre rutubet tayini, TS EN 317'e göre su içerisinde kalınlık şişme tayini, TS EN 310'e göre eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü, TS EN 319'e göre Yonga levhalar ve lif levhalar-Levha yüzeyine dik çekme dayanımının tayini ve TS EN 13446'e göre vida tutma direnci, TS EN 12667'ye göre ısı iletkenlik ve ısı geçirgenlik katsayıları testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; ısı iletkenlik katsayısı; En yüksek T4 orta yoğunluklu kontrol grubunda (0,093 W/m.K), en düşük ise T3 tipi düşük yoğunluklu %20 yün karışımı grupta (0,058 W/m.K) elde edilmiştir. Isı geçirgenlik katsayısı; en yüksek T4 orta yoğunluklu kontrol grubunda (4,675 W/m².K) en düşük ise T3 tipi düşük yoğunluklu %20 yün karışımı grupta minimum (1,713 W/m²K) değeri elde edilmiştir. Sonuç olarak; Ulaşılan değerler ısı iletkenlik için; xps tipi yalıtım malzemelerindeki açıklanan ortalama ısı iletkenlik değeri 0,030 ≤ λ ≤ 0,035 W/mK'ya yakın minimum 0,044 W/mK'dır. Isı geçirgenlik için; TS 825 Isı Yalıtım Kuralları Standardında yeni binalar için tavsiye edilen U= 2,4 W/m²K değerinin altında minimum 1,713 W/m²K'dır. Buna göre ısı yalıtımlı bina üretiminde yatay mimari ile ahşap yapılarda karkas içi yada kafes sistemli asma tavanlarda vida çekme ve iç yapışma direncinin önemsiz olduğu uygulamalarda kullanım amaçlı levha üretimi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes the production of new thermal insulation materials using a mixture of renewable natural fibres made from sheep's wool and wood chips. For this purpose, low and medium density boards were produced with control group samples and wood chip and wool mixture (YYK) samples with ratios of 10%, 20% and 30% in the intermediate layers. Urea formaldehyde-based adhesive was used. The obtained panels were tested according to particleboard standards after being brought to the dimensions specified in accordance with TS EN 310, TS EN 317, TS EN 319, TS EN 322, TS EN 323, and TS EN 13446. The panels were produced by pressing them at a temperature of 150 ± 10°C and a pressure of 14,926 kg/cm² at the support point for 18 minutes. The produced panels were tested for density based on TS EN 323, moisture content based on TS EN 322, thickness swelling under water based on TS EN 317, bending strength and elasticity module under bending based on TS EN 310, particleboard and fibreboard - determination of tensile strength perpendicular to the board surface based on TS EN 319, screw retention resistance based on TS EN 13446, and thermal conductivity and thermal transmittance coefficients based on TS EN 12667. According to the results obtained, the thermal conductivity coefficient was highest in the T4 medium-density control group (0,093 W/m.K) and lowest in the T3 type low-density 20% wool blend group (0,058 W/m.K). The thermal permeability coefficiecy was highest in the T4 medium-density control group (4,675 W/m².K) and lowest in the T3 low-density 20% wool blend group (1,713 W/m²K). In conclusion, the values obtained for thermal conductivity are close to the average thermal conductivity value of 0,030 ≤ λ ≤ 0,035 W/mK for XPS insulation materials, with a minimum of 0,044 W/mK. For thermal permeability, the minimum value is 1,713 W/m²K, which is below the recommended U= 2,4 W/m²K value for new buildings in the TS 825 Thermal Insulation Rules Standard. Accordingly, production of panels is recommended for use in applications where screw pulling and internal adhesion resistance are negligible, such as in horizontal architecture and wooden structures with internal frame or grid systems in suspended ceilings, in the production of thermally insulated buildings.