Futbol il hakemlerinin yaşam doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Muğla ili örneği)
Investigation of the relationship between life satisfaction and professional burnout levels of football provincial referees (Muğla province example)
  1. Tez No: 970741
  2. Yazar: UMUT YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sosyoloji, Psikoloji, Sports, Sociology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada futbol il hakemlerinin yaşam doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı Muğla İl Hakem Kurulu'na üye olan aktif şekilde müsabakalarda görevlendirme alan klasman hakemleri oluşturmaktadır. Araştırmada ilk bölüm kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve üçüncü Keleşoğlu ve ark., (2020) tarafından geliştirilen ve üçüncü bölümde Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Dağlı ve Baysal (2016) tarafından yapılan "Yaşam Doyumu Ölçeği oluşturmuştur. Çalışmanın analizinde Analizde 0,05 hata payı kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programında yapılmıştır kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılarak değerlerin ±2 arasında olduğu tespit edilmiş ve verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Analizlerde frekans, aritmetik ortalama, yüzde hesaplamaları, cronbach alpha katsayı hesaplamaları, ikili kategorik değişkenlerde Bağımsız Örneklem T Testi, ikiden fazla kategorik değişkenlerde Tek Yönlü Anova analizi, sürekli değişkenler arasında pearson korelasyon testi, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde etkisinin belirlenmesinde hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların mesleki tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutu ile yaş değişkenini arasında, mesleki tükenmişlik ortalama puanı ile meslek değişkeni arasında, mesleki tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutunda, mesleki tükenmişliğin duygusal tükenme ve kişisel başarı alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeylerinin yaşam doyumlarını olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmış, ayrıca katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeylerinin düşük, yaşam doyumlarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between life satisfaction and professional burnout levels of football provincial referees Dec. The research group of this study consists of classification referees who are actively assigned to competitions who are members of the Muğla Provincial Arbitration Board affiliated to the Turkish Football Federation. In the research, the first part is the personal information form, the second part is the Maslach Burnout Scale, and the third part is Keleşoğlu et al., developed by (2020) and developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) in the third part, the Turkish adaptation of which was made by Dağlı and Baysal (2016) created the "Life Satisfaction Scale. In the analysis of the study, a margin of error of 0.05 was used in the analysis. The analysis of the data was carried out in the SPSS package program and it was used. Whether the data are in accordance with the normal distribution or not, kurtosis and skewness values were determined to be between ±2 and parametric tests were used in the analysis of the data. Dec. Frequency Deciency, arithmetic mean, percentage calculations, cronbach alpha coefficient calculations, Independent Sample T Test for binary categorical variables, One-Way Anova analysis for more than two categorical variables, pearson correlation test between continuous variables, hierarchical regression analysis were applied in determining the effect of independent variable on dependent variable. As a result of the research, significant differences were found between the personal achievement sub-dimension of occupational burnout and the age variable of the participants, between the average professional burnout score and the professional variable, in the personal achievement sub-dimension of occupational burnout, emotional exhaustion and personal achievement sub-dimensions of occupational burnout. It was concluded that the participants' occupational burnout levels negatively affected their life satisfaction, and it was also concluded that the participants' occupational burnout levels were low and their life satisfaction was high.