Generative methods in quantum computing for first principle simulations
Kuantum hesaplama ile ilk ilke simülasyonlarında üretken model uygulamaları
- Tez No: 970740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BARIŞ MALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Değişimsel Kuantum Özçözücü (VQE)'nün ansatz tasarım kısıtlamalarına çözüm sunan, kuantumdan esinlenen bir toplam enerji yöntemi olan GPT-QE'yi tanıtmaktadır. Tezin temel katkısı, üretken bir Transformer modelinin, kimyasal olarak motive edilmiş doğal bir UCCSD operatör havuzundan ürettiği yüksek kaliteli devrelerden oluşan ve büyüyen bir veri seti üzerinde periyodik olarak yeniden eğitilerek kendi kendini geliştirdiği tekrarlamalı bir çevrimiçi öğrenme döngüsüdür. PennyLane ve PyTorch kullanılarak uygulanan çerçeve, H4 molekülünün potansiyel enerji yüzeyini hesaplayarak kıyaslanmış ve Tam Konfigürasyon Etkileşimi (FCI) sonuçlarıyla yakın uyum içinde temel hal enerjilerini doğru bir şekilde yeniden üretebilme yeteneğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces GPT-QE, a quantum-inspired total energy method that addresses the ansatz design limitations of the Variational Quantum Eigensolver (VQE). The framework's key contribution is an iterative online learning loop where a generative Transformer model improves itself by periodically retraining on a growing dataset of high-quality circuits it generates from a chemically-motivated, native UCCSD operator pool. Implemented using PennyLane and PyTorch, the framework is benchmarked by computing the potential energy surface of the H4 molecule, demonstrating its ability to accurately reproduce ground state energies in close agreement with Full Configuration Interaction (FCI) results.