Aksiyel spondiloartit hastaları ve kronik bel ağrısı ile başvuran postpartum kadınların, atletizm sporcularının ve sağlıklı kişilerin manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of magnetic resonance imaging findings of the sacroiliac joints in patients with axial spondyloarthritis, postpartum women with chronic low back pain, athletics athletes, and healthy individuals
- Tez No: 970772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME ERMURAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sakroiliak eklem (SİE) manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularında aksiyel spondiloartrit (AkSpA) için özgül lezyonları tanımlamak ve bu lezyonların farklı klinik gruplarda (AkSpA hastaları, postpartum kronik bel ağrısı olanlar, atletizm sporcuları ve sağlıklı olanlar) görülme sıklığı ile anatomik dağılımını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2022–Ocak 2026 tarihleri arasında kronik bel ağrısıyla başvuran 30 AkSpA hastası, 20 postpartum kadın, 20 atletizm sporcusu ve 35 sağlıklı bireyden oluşan 110 kişi dahil edilmiştir. SİE, standart protokolde çekilen MRG kesitlerinde iki bağımsız okuyucu tarafından değerlendirilmiş; akut (kemik iliği ödemi [KİÖ], entezit, kapsülit) ve kronik (yağ metaplazisi, erozyon, skleroz, backfill, ankiloz) lezyonlar Spondiloartrit Uluslararası Değerlendirme Derneği (ASAS) kriterlerine ve anatomik dağılımına göre sınıflandırılmıştır. Bulgular: KİÖ en sık AkSpA grubunda (%100) izlendi ve posterior ile santral kesitlerde bilateral yoğunlaşma gösterdi. KİÖ, sağlıklı bireylerde %25, postpartum grupta %29,4, atletlerde %11,1 oranında saptandı. Yağlı lezyonlar; AkSpA'da üst sakrum ve santral bölgelerde, postpartumda daha sınırlı olup bilateral, alt iliak yüzde ve santral bölgelerde izlendi. Erozyon ve skleroz AkSpA'da belirgin olup alt iliumda (%53,3) ve alt sakrumda (%36,7) saptandı. Entezit, kapsülit, backfill ve ankiloz sadece AkSpA'da gözlendi. Tüm lezyonlar AkSpA'da daha yaygın ve sıklıkla bilateraldi. Postpartum, atlet ve sağlıklı gruplarda lezyonlar daha sınırlı; çoğunlukla ön veya santral kesitlerle kısıtlı ve unilateral dağılım gösterdi. Gözlemciler arası uyum analizinde KİÖ için κ=0,846 ile çok iyi uyum sağlandı. Sonuç: Çalışma sonuçları, AkSpA hastalarında derin, posterior ve bilateral KİÖ'nün, erozyon ile birlikte değerlendirildiğinde tanısal değeri yüksek bir kombinasyon olduğunu göstermiştir. Postpartum ve atletizm gruplarındaki lezyonların ise mekanik stres veya doğum sonrası geçici değişikliklerle ilişkili nonspesifik bulgular olduğu düşünülmüştür. Bu çalışma, MRG'de saptanan inflamatuvar ve yapısal değişikliklerin klinik bulgularla korelasyon içinde yorumlanmasının aşırı tanı riskini azaltabileceğini ve AkSpA için özgün bir MRG paterninin tanımlanmasına katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to identify magnetic resonance imaging (MRI) lesions specific to axial spondyloarthritis (AxSpA) in the sacroiliac joints (SIJs) and to compare their prevalence and anatomical distribution among different clinical groups, including patients with AxSpA, postpartum with chronic low back pain, athletes, and healthy controls. Methods: A total of 110 participants were enrolled between January 2022 and January 2026, comprising 30 patients with AxSpA, 20 postpartum, 20 athletes, and 35 healthy individuals presenting with chronic low back pain. The SIJs were evaluated on standard MRI sequences by two independent readers. Acute (bone marrow edema [BME], enthesitis, capsulitis) and chronic (fat metaplasia, erosion, sclerosis, backfill, ankylosis) lesions were classified according to the ASAS criteria and their anatomical distribution. Results: BME was observed most frequently in the AxSpA group (100%) and predominantly localized bilaterally in the posterior and central slices. The prevalence of BME was 25% in healthy controls, 29.4% in the postpartum group, and 11.1% in athletes. Fat metaplasia lesions were primarily located in the upper sacrum and central regions in AxSpA, while in the postpartum group they were more limited, bilateral, and confined to the lower iliac and central regions. Erosions and sclerosis were prominent in AxSpA, detected in the lower ilium (53.3%) and lower sacrum (36.7%), respectively. Enthesitis, capsulitis, backfill, and ankylosis were observed exclusively in AxSpA. All lesions were more extensive and predominantly bilateral in AxSpA, whereas in postpartum, athlete, and healthy groups, the lesions were limited, mainly unilateral, and confined to anterior or central slices. The inter-observer agreement analysis demonstrated excellent concordance for BME (κ = 0.846). Conclusion: The findings indicate that deep, posterior, and bilateral BME, when evaluated together with erosion, represents a highly diagnostic pattern for AxSpA. The lesions observed in postpartum and athletic groups were considered nonspecific findings likely related to mechanical stress or transient postpartum changes. This study suggests that correlating MRI-detected inflammatory and structural lesions with clinical features may reduce overdiagnosis and contribute to defining an MRI pattern specific to AxSpA.