Sedanter erkeklerde 4 hafta süreyle izokinetik sistemde omuz ekleminde 90 derece açıda abdüksiyon ve addüksiyonda yapılan izometrik kuvvet antrenmanlarının 15'er derecelik açılarda omuz abdüksiyon ve addüksiyon kuvvet değerlerine etkileri
Effects of isometric strength training performed in 90 degree abduction and adduction angles of the shoulder joint in the isokinetic system for 4 weeks on shoulder abduction and adduction strength values at 15 degree angles in sedentary men
  1. Tez No: 970786
  2. Yazar: GAMZE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sports, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, omuz abdüksiyon ve addüksiyon kas gruplarına yönelik olarak 90° omuz abdüksiyon pozisyonunda uygulanan 4 haftalık izometrik kuvvet antrenmanının, farklı eklem açılarına yayılan kuvvet artışına etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar rastgele olarak deney (n=16) ve kontrol (n=16) grubu olmak üzere ikiye ayrılmış; deney grubuna 4 hafta boyunca haftada 3 gün 90° açıda izometrik omuz abdüksiyon ve addüksiyon kuvvet antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir egzersiz müdahalesi yapılmamıştır. Kuvvet ölçümleri, izokinetik test sistemi (TUR-ISOFORCE, multi joint testing and rehabilitation system, Almanya) aracılığıyla, 15°'lik aralıklarla 15° dan 135° açıya kadar yapılmıştır. İzometrik kuvvet antrenmanında her iki kol için omuz abdüksiyon ve addüksiyon hareketleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara her biri maksimal kasılmalardan dan oluşan 8 set halinde uygulanan antrenmanlarda, setler arasında 10 saniyelik dinlenme süresi verilmiştir. Harekete 90˚'de izometrik kas kasılması ile abdüksiyon yönünde başlanılmıştır. Kasılmalar 6 saniye sürmüş ardından aynı açıda bu defa addüksiyon yönünde 6 saniyelik bir maksimum kasılma gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda deney grubuna ait yağsız vücut ağırlığı ve yumuşak doku ağırlığı ölçümlerinde anlamlı iyileşmeler görülmüştür. Aynı zamanda; zirve tork (ZT), toplam iş (Tİ), zirve torkun vücut ağırlığına oranı (ZT/VA) ve ortalama tork (OT) değerlerinde özellikle antrenman açısı (90°) ve ona yakın olan 60°, 75° ve 105° açılarında ağırlıklı olarak anlamlı artışlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of a 4-week isometric strength training program, applied at 90° of shoulder abduction, on the force gains distributed across different joint angles in the shoulder abduction and adduction muscle groups. Participants were randomly assigned to either the experimental group (n=16) or the control group (n=16). The experimental group underwent an isometric shoulder abduction and adduction strength training program at 90° of abduction, three times per week for four weeks. No exercise intervention was applied to the control group. Strength measurements were conducted using an isokinetic test system (TUR-ISOFORCE, multi joint testing and rehabilitation system, Germany) at 15° intervals, ranging from 15° to 135°. Isometric strength training was performed for both arms in shoulder abduction and adduction movements. The training consisted of 8 sets of maximal voluntary contractions, with 10 seconds of rest between sets. Each session began with a 6-second maximal isometric contraction in the abduction direction at 90°, followed by a 6-second maximal isometric contraction in the adduction direction at the same angle. As a result of the study, significant improvements were observed in lean body mass and soft tissue mass in the experimental group. Additionally, significant increases were predominantly observed in the experimental group's peak torque (PT), total work (TW), peak torque to body weight ratio (PT/BW), and average torque (AT) values, especially at the training angle (90°) and at nearby angles such as 60°, 75°, and 105°.