Parçacık takviyeli kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of particle reinforced composites
  1. Tez No: 970795
  2. Yazar: MEHMET EMRE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
Özet
Aynı malzeme grubunda veya farklı grupta olabilen, iki veya daha fazla sayıdaki malzemelerin faydalı özelliklerini bir araya getirmek ya da yeni bir özellik geliştirmek adına makro seviyede birleştirilmesiyle oluşan malzemelere kompozit malzeme denilmektedir. Günümüzde kompozit malzemelerin kullanım alanı oldukça geniştir ve gün geçtikçe endüstriyel anlamda beklentiler de artmaktadır. Bu beklentileri karşılamak amacıyla çalışmalar devam etmektedir. Kompozit malzeme üretiminde birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de sıcak pres ile kompozit üretimidir. Sıcak pres ile kompozit üretimi; makro seviyede karıştırılan malzemelerin, belirli bir sıcaklıktaki iki yüzeyin yine belirli bir basınçta birbiri üzerine baskı uygulamasıyla yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) malzeme üzerine üç farklı malzeme (talaş, polipropilen kumaş ve karbon fiber kumaş) ile farklı kombinasyonlar uygulanarak üretiminin yapılması ve incelenmesi hedeflenmektedir. Ahşap takviyeli YYPE, piyasada ticari olarak kompozit panel yapılarında ve çit uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu ürünler geri dönüştürülebilir olması sebebiyle ekonomiktir, ayrıca estetik görüntüsü bakımından dış ortamlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamındaki üretim sırasında ölçüleri 350mm x 350mm olan metal bir kalıp içerisine önceden hazırlanan malzemeler homojen bir şekilde yerleştirilmiştir. Malzeme yerleştirilmiş olan metal kalıbın alt ve üst yüzeyleri, pres makinesinde yaşanabilecek yapışma durumunu önlemek amacıyla teflon malzeme ile kaplanmıştır. Hazırlanmış numune kalıbı sıcak pres makinesinin alt ve üst yüzeylerinin arasına yerleştirilip 62,5 MPa'lık basınç altında 210°C de ısıtılmıştır. 300 dakika boyunca bu sıcaklık ve basınca maruz kalan numune, oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletilmiştir. Bu işlemler sonucunda altı adet farklı ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials which are composite defined as materials formed by combining two or more substances, which may belong to the same or different material groups, at the macroscopic level to integrate beneficial properties or develop new characteristics. The application areas of composite materials are extensive today, and industrial expectations are continuously increasing. Efforts are ongoing to meet these expectations. Various methods are available for composite material production, one of which is hot pressing. Composite production through hot pressing involves the macroscopic mixing of materials, followed by applying pressure between two surfaces at a specific temperature. This study aims to produce and analyze high-density polyethylene (HDPE) materials reinforced with three different components—sawdust, polypropylene fabric, and carbon fiber fabric—in various combinations. Wood-reinforced HDPE is commercially used in composite panel structures and fencing applications. These products are economical due to their recyclability and are frequently used outdoors for their aesthetic appearance. During production in this study, pre-prepared materials were uniformly placed within a metal mold measuring 350 mm x 350 mm. The upper and lower surfaces of the mold were coated with Teflon to prevent sticking in the press machine. The prepared sample mold was positioned between the upper and lower surfaces of a hot press machine, subjected to a pressure of 62.5 MPa, and heated to 210°C. The sample was maintained under these conditions for 300 minutes and then allowed to cool to room temperature. As a result of these procedures, six different products were successfully obtained.