Geç osmanlı döneminde Urfa, Maraş ve Halep sancak merkezlerinde misyonerlerin mimarlık faaliyetleri
Missionary architectural activities in the sanjak centers of Urfa, Marash and aleppo in the late ottoman period
  1. Tez No: 970798
  2. Yazar: ZÜLAL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞENYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Geç Osmanlı döneminde misyonerlerin mimarlık faaliyetleri Halep vilayetinin Maraş, Urfa ve Halep sancak merkezleri üzerinden incelenmiş; bu faaliyetlerin kent geneliyle ve birbirleriyle ilişkileri sorgulanmıştır. Tezin birinci bölümünde Osmanlı Devleti'ndeki misyonerlik faaliyetleri ile alakalı kısa bir bilgilendirme yapılmıştır. Tez çalışmasının amacı ve önemi, kapsamı ve çalışmada izlenilen yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde Halep vilayetinin Urfa sancak merkezi ele alınmıştır. Urfa'daki misyonerlik faaliyetleri mimari bağlamda Katolik ve Protestanlar üzerinden incelenmiş; bu mezhepten misyonerlerin faaliyetlerine yönelik bölüm sonu değerlendirmesi yapılmıştır. Bölüm sonu değerlendirmesi Urfa'da Katolik ve Protestan tüm yapıların kentteki dağılımları ve mimarileri bağlamında ve genel başlığı adı altında üç kısımda tasnif edilmiştir. Benzer metodoloji ile üçüncü bölümde Maraş ve dördüncü bölümde Halep sancak merkezi işlenmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde detaylıca konu edilen Urfa, Maraş ve Halep'teki mimari teşebbüslere referans olan veya olmayan kanunnamelerden ise beşinci bölümde bahsedilmesi uygun görülmüştür. Bunun sebebi okuyucunun değinilen tüm konulara hakim olup o şekilde nizamnamelere bakmasının yerinde olacağı düşüncesidir. Altıncı bölümde ise genel bir değerlendirme yapılarak sonuç kısmı oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasının motivasyonu hem literatüre katkı sunmak hem sonraki çalışmalara mümkün olabildiğince rehberlik etmektir; çünkü literatürde Halep vilayeti kapsamında misyonerlerin mimarlık faaliyetlerine ve bu faaliyetlerin kentsel bağlamına ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmada devlet arşivleri, harita ve çizimler, alan ziyaretleri ve çeşitli literatür yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the architectural activities of missionaries in the late Ottoman period were examined through the district centers of Maraş, Urfa, and Halep in the province of Halep; the relationships between these activities and the city as a whole and with each other were questioned. In the first chapter of the thesis, brief information about missionary activities in the Ottoman Empire is provided. The aim and importance of the thesis, its scope, and the methodology followed in the study are explained. The second chapter focuses on the district center of Urfa in the province of Aleppo. Missionary activities in Urfa are examined in an architectural context through the Catholic and Protestant denominations, and a section-end evaluation of the activities of missionaries from these denominations is provided. The end-of-chapter evaluation was classified into three sections under the general heading, in the context of the distribution and architecture of all Catholic and Protestant structures in Urfa. Using a similar methodology, the third chapter dealt with Maraş and the fourth chapter with the Aleppo district center. It was deemed appropriate to discuss the laws that refer to or do not refer to the architectural initiatives in Urfa, Maraş, and Aleppo, which are discussed in detail in the second, third, and fourth sections, in the fifth section. The reason for this is that it is considered appropriate for the reader to be familiar with all the topics discussed and then look at the regulations. In the sixth section, a general evaluation is made and the conclusion is formed. The motivation behind this thesis is both to contribute to the literature and to guide future studies as much as possible, since there is no study in the literature on the architectural activities of missionaries in the province of Aleppo and the urban context of these activities. State archives, maps and drawings, field visits, and various literature served as guides in this study.