Balıkesir selimağa mahallesi'nde rizomatik okuma denemesi
A rhizomatic reading of Balikesir selimağa neighbourhood
- Tez No: 970828
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentsel bir alan, Deleuze ve Guattari'nin felsefesi bağlamında ele alındığında statik bir yapıdan öte, çok katmanlı ve yaşayan bir organizma özelliği göstermektedir. Söz konusu durum, mekânsal düzenin görünen yüzüyle değil, yerin derinlerine inerek özü irdelendiğinde anlaşılabilmektedir. Bu çalışmada, Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin rizom yaklaşımı, tam da bunu anlamak için bir izlek olarak kullanılmaktadır. Çalışmada mahallenin içerisinde barındırdığı yaşam pratikleri, mahalle sakinlerinin günlük yaşamı, mekanları ve çevreyi kullanış biçimleri, mahalle çapında geçmişten günümüze meydana gelen değişim ve dönüşüm sebepleri ile Balıkesir ilinde bulunan Selimağa Mahallesi örneklem olarak seçilmiştir. Selimağa Mahallesi'ni okuma ve özünü irdeleme aşamasında rizom yaklaşımının yol göstericiliğinden yararlanılarak pürüzsüz ve şeritli mekan, içkinlik, virtüel ve edimsel, yersiz-yurtsuzlaşma, heterojenlik ve çokluk kavramları ile inceleme esnasında karşılaşılan muğlak mekan, beklenmedik mekan ve eşik mekan kavramları kapsamında yaklaşımın Selimağa Mahallesi'nde uygulanabilirliği incelenmektedir. Bu mahallenin kullanıcı ve mekan ekseninde rizom yaklaşımı ile keşfedilerek özünün irdelenmesi amaçlamaktadır. Bu mahalle hakkında daha önce çalışma yapılmamış olması nedeni ile bu çalışmanın önem taşıyacağı düşünülmektedir. Bu süreçte nitel araştırma yöntemlerinden yerinde gözlem ile mahalle sakinlerinin günlük yaşamları, mekan ve çevreyle olan ilişkileri incelenmiş ve resmi belgeler, haberler ve tarihi belgeler incelenerek belge analizi yapılmıştır. Yerinde gözlem ve analiz verileri kartografik haritalandırma yöntemi ile görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When considered through the lens of Deleuze and Guattari's philosophy, an urban area is not a static entity but a multi-layered and living organism. This becomes evident not through the visible surface of spatial organization, but by delving into its deeper essence. In this study, Gilles Deleuze and Félix Guattari's rhizomatic approach is employed as a framework to understand this complexity. The selected case is Selimağa Neighborhood in Balıkesir, Turkey. The study focuses on everyday life practices, spatial uses, and environmental interactions of the residents, along with the historical and spatial transformations of the neighborhood. Through the guidance of the rhizome model, the research explores concepts such as smooth and striated space, immanence, the virtual and the actual, deterritorialization, heterogeneity, and multiplicity. Additionally, ambiguous spaces, unexpected spaces, and thresholds encountered during fieldwork are examined as extensions of the rhizomatic approach. The main aim is to uncover the hidden layers of the neighborhood through spatial and user-based exploration. Since there has been no prior academic study on Selimağa Neighborhood, this research is considered significant. The methodology includes qualitative research methods such as on-site observation to analyze residents' interactions with space and environment. Document analysis was conducted using official records, news articles, and historical documents. All collected data were visualized using cartographic mapping techniques.